| Manufacturer Part Number: | 4302H5-12V |
|---|---|
| Manufacturer: | Visual Communications Company - VCC |
| Product Category: | LED Indication - Discrete |
| Available Quantity: | 9833 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Green LED Indication - Discrete 12V Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4302H5-12V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4302H5-12V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | 4302H Series 5mm, T-1 3/4 Round with Domed Top Integrated Resistor 5 Volts and 12 Volts | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Indication - Discrete | |
| Manufacturer | Visual Communications Company - VCC | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Color | Green | |
| Lens Color | Green | |
| Lens Transparency | Diffused | |
| Millicandela Rating | 8mcd | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 4.93mm | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 12V | |
| Current - Test | 13mA | |
| Viewing Angle | 60° | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Wavelength - Dominant | - | |
| Wavelength - Peak | 565nm | |
| Features | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Supplier Device Package | T-1 3/4 | |
| Size / Dimension | - | |
| Height (Max) | 9.11mm | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4302H5-12V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4302H5-12V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Visual Communications Company - VCC all series components. The condition of 4302H5-12V is new and unused, you can buy 4302H5-12V Visual Communications Company - VCC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4302H5-12V.
| LD051C273KAB2A | 0.027µF 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm) | LD051C273KAB2A.pdf | |
| VJ0805D150GLAAC | 15pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D150GLAAC.pdf | |
| MDL-3-2/10-R | FUSE GLASS 3.2A 250VAC 3AB 3AG | MDL-3-2/10-R.pdf | |
| RSM10DRXI | CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD | RSM10DRXI.pdf | |
| 1N3292 | Diode Standard 500V 100A Chassis, Stud Mount DO-205AA (DO-8) | 1N3292.pdf | |
| RCH1216BNP-220M | 22µH Unshielded Wirewound Inductor 4A 37 mOhm Max Radial | RCH1216BNP-220M.pdf | |
| SPC5200CVR400BR2 | PowerPC G2_LE Microprocessor IC MPC52xx 1 Core, 32-Bit 400MHz 272-PBGA (27x27) | SPC5200CVR400BR2.pdf | |
| AT29LV256-25JC | IC FLASH 256KBIT 250NS 32PLCC | AT29LV256-25JC.pdf | |
| MIC2211-GJYML-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 1.8V, 2.5V 150mA, 300mA 10-MLF® (3x3) | MIC2211-GJYML-TR.pdf | |
| HC4D-HPL-AC115V | General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 115VAC Coil Through Hole | HC4D-HPL-AC115V.pdf | |
| PEC10DFDN | 20 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | PEC10DFDN.pdf | |
| 20020012-H181B01LF | 18 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 20020012-H181B01LF.pdf |