| Manufacturer Part Number: | 4302H1-5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Visual Communications Company - VCC |
| Product Category: | LED Indication - Discrete |
| Available Quantity: | 9251 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Red LED Indication - Discrete 5V Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4302H1-5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4302H1-5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | 5mm, T-1 3/4 Round with Domed Top Integrated Resistor 5 Volts and 12 Volts 4302H Series | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Indication - Discrete | |
| Manufacturer | Visual Communications Company - VCC | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Color | Red | |
| Lens Color | Red | |
| Lens Transparency | Diffused | |
| Millicandela Rating | 8mcd | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 4.93mm | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 5V | |
| Current - Test | 10mA | |
| Viewing Angle | 60° | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Wavelength - Dominant | - | |
| Wavelength - Peak | 635nm | |
| Features | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Supplier Device Package | T-1 3/4 (5mm) | |
| Size / Dimension | - | |
| Height (Max) | 9.11mm | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4302H1-5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4302H1-5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Visual Communications Company - VCC all series components. The condition of 4302H1-5V is new and unused, you can buy 4302H1-5V Visual Communications Company - VCC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4302H1-5V.
| 0675.400MXE | FUSE CERAMIC 400MA 250VAC AXIAL | 0675.400MXE.pdf | |
| SMAJ4482CE3/TR13 | Zener Diode 51V 1.5W ±2% Surface Mount DO-214AC (SMAJ) | SMAJ4482CE3/TR13.pdf | |
| P0648.192NLT | 1.9µH Unshielded Wirewound Inductor 9.6A 7.5 mOhm Max Nonstandard | P0648.192NLT.pdf | |
| PI2EQX8814ANJEX | IC REDRIVER 8CH LBGA | PI2EQX8814ANJEX.pdf | |
| MAX6324FUT26+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-6 | MAX6324FUT26+T.pdf | |
| TIL117SR2M | Optoisolator Transistor with Base Output 7500Vpk 1 Channel 6-SMD | TIL117SR2M.pdf | |
| 28PSB | LAMP INCAND T-2 TELE SLIDE 28V | 28PSB.pdf | |
| 104990042 | FLEXIBLE WTRPRF LED STRIP BLUE | 104990042.pdf | |
| KNW013A0A4-88SRZ | DC/DC CONVERTER 5V 13A 65W | KNW013A0A4-88SRZ.pdf | |
| PBC-025A2M7 | Contactor Relay 3PST-NO-DM (3 Form X) 220VAC Coil DIN Rail | PBC-025A2M7.pdf | |
| DJT14F19-35AB | 66 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | DJT14F19-35AB.pdf | |
| CTV06RF-11-19S-LC | HD 38999 19C 19#23 SKT PLUG | CTV06RF-11-19S-LC.pdf | |
| 403-30-11-259-410 | DSUB CON D* PIN PC V U G50 | 403-30-11-259-410.pdf |