| Manufacturer Part Number: | 4302H1-12V |
|---|---|
| Manufacturer: | Visual Communications Company - VCC |
| Product Category: | LED Indication - Discrete |
| Available Quantity: | 9290 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Red LED Indication - Discrete 12V Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4302H1-12V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4302H1-12V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | 5mm, T-1 3/4 Round with Domed Top Integrated Resistor 5 Volts and 12 Volts 4302H Series | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Indication - Discrete | |
| Manufacturer | Visual Communications Company - VCC | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Color | Red | |
| Lens Color | Red | |
| Lens Transparency | Diffused | |
| Millicandela Rating | 8mcd | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 4.93mm | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 12V | |
| Current - Test | 13mA | |
| Viewing Angle | 60° | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Wavelength - Dominant | - | |
| Wavelength - Peak | 635nm | |
| Features | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Supplier Device Package | T-1 3/4 (5mm) | |
| Size / Dimension | - | |
| Height (Max) | 9.11mm | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4302H1-12V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4302H1-12V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Visual Communications Company - VCC all series components. The condition of 4302H1-12V is new and unused, you can buy 4302H1-12V Visual Communications Company - VCC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4302H1-12V.
| BFC237155562 | 5600pF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metallized Radial 0.394" L x 0.098" W (10.00mm x 2.50mm) | BFC237155562.pdf | |
| 299-4-7110-1 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | 299-4-7110-1.pdf | |
| 8N4SV75AC-0006CDI8 | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N4SV75AC-0006CDI8.pdf | |
| EL8100IW-T7 | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-6 | EL8100IW-T7.pdf | |
| MCR03ERTF82R0 | RES SMD 82 OHM 1% 1/10W 0603 | MCR03ERTF82R0.pdf | |
| AIT1-14S-1SS | ER 3C 3#16S SKT RECP LINE | AIT1-14S-1SS.pdf | |
| 98423-G61-15LF | 30 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ | 98423-G61-15LF.pdf | |
| GTC14SBSN-M89 | 14 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount, Right Angle Tin-Lead | GTC14SBSN-M89.pdf | |
| RN73C1E15KBTG | RES SMD 15K OHM 0.1% 1/16W 0402 | RN73C1E15KBTG.pdf |