| Manufacturer Part Number: | 4302F3-12V |
|---|---|
| Manufacturer: | Visual Communications Company - VCC |
| Product Category: | LED Indication - Discrete |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Amber LED Indication - Discrete 12V Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4302F3-12V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4302F3-12V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Indication - Discrete | |
| Manufacturer | Visual Communications Company - VCC | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Color | Amber | |
| Lens Color | Amber | |
| Lens Transparency | Diffused | |
| Millicandela Rating | 8mcd | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top, 3mm (T-1), 2.92mm | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 12V | |
| Current - Test | 13mA | |
| Viewing Angle | 60° | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Wavelength - Dominant | - | |
| Wavelength - Peak | 583nm | |
| Features | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Supplier Device Package | T-1 (3mm) | |
| Size / Dimension | - | |
| Height (Max) | 6.35mm | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4302F3-12V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4302F3-12V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Visual Communications Company - VCC all series components. The condition of 4302F3-12V is new and unused, you can buy 4302F3-12V Visual Communications Company - VCC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4302F3-12V.
| EEE-HA0J221WP | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-HA0J221WP.pdf | |
| 420BXW56MEFC12.5X35 | 56µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 420BXW56MEFC12.5X35.pdf | |
| SZP6SMB130AT3G | TVS DIODE 111VWM 179VC SMB2 | SZP6SMB130AT3G.pdf | |
| MXPLAD30KP60CA | TVS DIODE 60VWM 96.8VC PLAD | MXPLAD30KP60CA.pdf | |
| HCC22DRXI | CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD | HCC22DRXI.pdf | |
| SIT9156AI-1D2-25E156.250000X | 156.25MHz LVPECL MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.5V 69mA Enable/Disable | SIT9156AI-1D2-25E156.250000X.pdf | |
| SIT9002AI-08H25SQ | 1MHz ~ 220MHz LVPECL MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 2.5V 84mA Standby | SIT9002AI-08H25SQ.pdf | |
| MP62071DH-LF-Z | IC CURR LIMIT SWITCH | MP62071DH-LF-Z.pdf | |
| R1S12-3.309/P | CONV DC/DC 1W 3.3VIN 09VOUT | R1S12-3.309/P.pdf | |
| V375C2C50BF3 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W | V375C2C50BF3.pdf | |
| CA3106E28-21PB02 | 37 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | CA3106E28-21PB02.pdf | |
| CTVP00RW-23-55AB | CTV 55C 55#20 PIN RECP | CTVP00RW-23-55AB.pdf | |
| L17H2210124 | 9, 9 Position D-Sub - Stacked Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole, Right Angle Solder | L17H2210124.pdf | |
| PREC025SBDN-M71RC | 25 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | PREC025SBDN-M71RC.pdf | |
| RT0805BRD074R7L | RES SMD 4.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 | RT0805BRD074R7L.pdf |