| Manufacturer Part Number: | 4302F1-12V |
|---|---|
| Manufacturer: | Visual Communications Company - VCC |
| Product Category: | LED Indication - Discrete |
| Available Quantity: | 9434 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Red LED Indication - Discrete 12V Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4302F1-12V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4302F1-12V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | 4302F Series 3mm, T-1 Round with Domed Top Integrated Resistor 5 Volts and 12 Volts | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Indication - Discrete | |
| Manufacturer | Visual Communications Company - VCC | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Color | Red | |
| Lens Color | Red | |
| Lens Transparency | Diffused | |
| Millicandela Rating | 8mcd | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top, 3mm (T-1), 2.92mm | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 12V | |
| Current - Test | 13mA | |
| Viewing Angle | 60° | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Wavelength - Dominant | - | |
| Wavelength - Peak | 635nm | |
| Features | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Supplier Device Package | T-1 (3mm) | |
| Size / Dimension | - | |
| Height (Max) | 6.35mm | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4302F1-12V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4302F1-12V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Visual Communications Company - VCC all series components. The condition of 4302F1-12V is new and unused, you can buy 4302F1-12V Visual Communications Company - VCC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4302F1-12V.
| SIT9003AC-23-33DO-66.66000Y | OSC XO 3.3V 66.66MHZ SD -0.50% | SIT9003AC-23-33DO-66.66000Y.pdf | |
| MMRF1014NT1 | RF Mosfet LDMOS 28V 50mA 1.96GHz 18dB 4W PLD-1.5 | MMRF1014NT1.pdf | |
| CDRH8D48/ANP-151MC | 150µH Shielded Inductor 580mA 580 mOhm Max Nonstandard | CDRH8D48/ANP-151MC.pdf | |
| A3PN125-2VQ100 | IC FPGA 71 I/O 100VQFP | A3PN125-2VQ100.pdf | |
| AT6005A-4AC | IC FPGA 108 I/O 144TQFP | AT6005A-4AC.pdf | |
| PIC18F24J11-I/SS | PIC PIC® XLP™ 18J Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 16KB (8K x 16) FLASH 28-SSOP | PIC18F24J11-I/SS.pdf | |
| TRSF3238ECDWRG4 | 5/3 Transceiver Full RS232 28-SOIC | TRSF3238ECDWRG4.pdf | |
| CXA3050-0000-000N00V427H | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) XLamp® CXA3050 White, Warm Square | CXA3050-0000-000N00V427H.pdf | |
| SM-43TA200 | 20 Ohm 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 5 Turn Side Adjustment | SM-43TA200.pdf | |
| 3269X-1-104G | 100k Ohm 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 12 Turn Side Adjustment | 3269X-1-104G.pdf | |
| V110B36C200BF2 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W | V110B36C200BF2.pdf | |
| V48C12H150B | CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W | V48C12H150B.pdf | |
| 0010634057 | 5 Positions Header, Unshrouded Connector 0.312" (7.92mm) Through Hole Tin | 0010634057.pdf | |
| 22-28-4276 | 27 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 22-28-4276.pdf |