| Manufacturer Part Number: | 4302-562K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 5.6µH Unshielded Inductor 225mA 3 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4302-562K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4302-562K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 4302 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Powdered Iron | |
| Inductance | 5.6µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 225mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 3 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 26MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.095" (2.41mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4302-562K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4302-562K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 4302-562K is new and unused, you can buy 4302-562K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4302-562K.
| MXSMCJ64AE3 | TVS DIODE 64VWM 103VC DO214AB | MXSMCJ64AE3.pdf | |
| RG 10AV1 | DIODE GEN PURP 600V 1A AXIAL | RG 10AV1.pdf | |
| PMN23UN,165 | MOSFET N-CH 20V 6.3A 6TSOP | PMN23UN,165.pdf | |
| SN74ACT3651-15PCB | IC CLOCKED FIFO MEMORY 120HLQFP | SN74ACT3651-15PCB.pdf | |
| SGR1845F | Flyback Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 10-CFlatpack | SGR1845F.pdf | |
| VI-B20-CX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W | VI-B20-CX-F3.pdf | |
| VE-27Z-CW-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W | VE-27Z-CW-B1.pdf | |
| A023A | Xeltek Programmers - Socket Module - SOIC | A023A.pdf | |
| G7L-1A-BUB DC48 | General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 48VDC Coil Chassis Mount | G7L-1A-BUB DC48.pdf | |
| CRGH0603F10R2 | RES SMD 10.2 OHM 1% 1/5W 0603 | CRGH0603F10R2.pdf | |
| D38999/26WG16PC | 16 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | D38999/26WG16PC.pdf | |
| RNC50H2610FRRE6 | RES 261 OHM 1/10W 1% AXIAL | RNC50H2610FRRE6.pdf |