| Manufacturer Part Number: | 4302-561K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 560nH Unshielded Inductor 710mA 295 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4302-561K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4302-561K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 4302 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Powdered Iron | |
| Inductance | 560nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 710mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 295 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 115MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.095" (2.41mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4302-561K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4302-561K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 4302-561K is new and unused, you can buy 4302-561K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4302-561K.
| B43509E2188M000 | 1800µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 65 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43509E2188M000.pdf | |
| VJ0603D9R1CXPAC | 9.1pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D9R1CXPAC.pdf | |
| 51730-238LF | PWRBLADE R/A LF HDR | 51730-238LF.pdf | |
| GEC31DRES-S93 | CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET | GEC31DRES-S93.pdf | |
| CY25404ZXI-003 | IC CLOCK GENERATOR | CY25404ZXI-003.pdf | |
| AD7225KPZ | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 28-PLCC (11.51x11.51) | AD7225KPZ.pdf | |
| AT25160AN-10SI-2.7 | IC EEPROM 16KBIT 20MHZ 8SOIC | AT25160AN-10SI-2.7.pdf | |
| S-13R1E15-A4T2U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 150mA HSNT-4-B | S-13R1E15-A4T2U3.pdf | |
| VI-B0W-CY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W | VI-B0W-CY-F3.pdf | |
| CRCW04025R36FKEDHP | RES SMD 5.36 OHM 1% 1/5W 0402 | CRCW04025R36FKEDHP.pdf | |
| MCR10EZPJ471 | RES SMD 470 OHM 5% 1/8W 0805 | MCR10EZPJ471.pdf | |
| RT1206FRD0782RL | RES SMD 82 OHM 1% 1/4W 1206 | RT1206FRD0782RL.pdf | |
| 212618-2 | Pin Contact Gold Crimp 14 AWG Machined | 212618-2.pdf | |
| 6-1377173-4 | Ring Terminal Connector 6 Stud Circular 22-26 AWG Crimp | 6-1377173-4.pdf |