| Manufacturer Part Number: | 4302-272K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.7µH Unshielded Inductor 305mA 1.6 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4302-272K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4302-272K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 4302 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Powdered Iron | |
| Inductance | 2.7µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 305mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.6 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 45MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.095" (2.41mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4302-272K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4302-272K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 4302-272K is new and unused, you can buy 4302-272K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4302-272K.
| SIT3808AI-D-28SY | 1MHz ~ 80MHz LVCMOS, LVTTL MEMS VCXO Programmable Oscillator Surface Mount 2.8V 33mA Standby | SIT3808AI-D-28SY.pdf | |
| CLL4448 TR | DIODE GEN PURP 75V 250MA SOD80 | CLL4448 TR.pdf | |
| VLZ9V1-GS08 | Zener Diode 9.1V 500mW Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | VLZ9V1-GS08.pdf | |
| CY7B9950AXI | IC CLK BUFF 8OUT 200MHZ 32TQFP | CY7B9950AXI.pdf | |
| MAX6351LTUT+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel SOT-23-6 | MAX6351LTUT+T.pdf | |
| ISA0524 | DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT | ISA0524.pdf | |
| VE-24B-CU-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W | VE-24B-CU-F2.pdf | |
| KJB6T15W19SB | 19 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | KJB6T15W19SB.pdf | |
| CPNIW | FACEPLATE BLANK WHITE | CPNIW.pdf | |
| PE972206 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Flange | PE972206.pdf |