| Manufacturer Part Number: | 4302-181K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 180nH Unshielded Inductor 955mA 165 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4302-181K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4302-181K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 4302 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Powdered Iron | |
| Inductance | 180nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 955mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 165 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 325MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.095" (2.41mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4302-181K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4302-181K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 4302-181K is new and unused, you can buy 4302-181K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4302-181K.
| 06035J0R4BBTTR | 0.40pF Thin Film Capacitor 50V 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | 06035J0R4BBTTR.pdf | |
| GCM40DCSN | CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD | GCM40DCSN.pdf | |
| 402F3841XILT | 38.4MHz ±10ppm Crystal 12pF 100 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 402F3841XILT.pdf | |
| AST3TQ-V-12.800MHZ-50-C-T5 | 12.8MHz LVCMOS VCTCXO Oscillator Surface Mount 3.3V 7mA | AST3TQ-V-12.800MHZ-50-C-T5.pdf | |
| 1N5375CE3/TR12 | Zener Diode 82V 5W ±2% Through Hole T-18 | 1N5375CE3/TR12.pdf | |
| 3386W-1-500LF | 50 Ohm 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Side Adjustment | 3386W-1-500LF.pdf | |
| VE-J7N-MY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W | VE-J7N-MY-F3.pdf | |
| G6Z-1F-TR DC4.5 | RF Relay SPDT (1 Form C) Surface Mount | G6Z-1F-TR DC4.5.pdf | |
| TV07DZ-21-121SC-S25 | 121 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | TV07DZ-21-121SC-S25.pdf | |
| MS2518320-4P | 4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | MS2518320-4P.pdf | |
| TVP00RQF-19-18SC-LC | TV 18C 14#22D 4#8(QUAD) SKT RE | TVP00RQF-19-18SC-LC.pdf | |
| 4-644754-7 | 17 Positions Header, Unshrouded Connector 0.156" (3.96mm) Through Hole, Right Angle Tin | 4-644754-7.pdf | |
| RT0402CRE0773K2L | RES SMD 73.2K OHM 1/16W 0402 | RT0402CRE0773K2L.pdf | |
| PE2010DKE7W0R05L | RES SMD 0.05 OHM 0.5% 1W 2010 | PE2010DKE7W0R05L.pdf |