| Manufacturer Part Number: | 4302-102K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1µH Unshielded Inductor 520mA 550 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4302-102K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4302-102K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 4302 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Powdered Iron | |
| Inductance | 1µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 520mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 550 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 80MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.095" (2.41mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4302-102K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4302-102K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 4302-102K is new and unused, you can buy 4302-102K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4302-102K.
| MBRF200200R | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 200V 100A Chassis Mount TO-244AB | MBRF200200R.pdf | |
| S0603-15NH2 | 15nH Unshielded Wirewound Inductor 700mA 200 mOhm Max 0603 (1608 Metric) | S0603-15NH2.pdf | |
| OPA2300AIDGSR | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit 10-VSSOP | OPA2300AIDGSR.pdf | |
| MAX4378TASD+T | Current Sense Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | MAX4378TASD+T.pdf | |
| MAX6865UK19D6L+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | MAX6865UK19D6L+T.pdf | |
| 307-030-544-201 | CARDEDGE LO PRO 30POS .156 GRN | 307-030-544-201.pdf | |
| MS3100F16S-4S | 2 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | MS3100F16S-4S.pdf | |
| BACC63BP18H31P7 | 31 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | BACC63BP18H31P7.pdf | |
| TV06RW-19-28PB | 28 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | TV06RW-19-28PB.pdf | |
| TVS06RF-J7P-LC | TV 99C MIXED(TWIN) PIN PLUG | TVS06RF-J7P-LC.pdf | |
| 929665-04-33-I | 66 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 929665-04-33-I.pdf | |
| 146-83-424-41-035101 | CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD | 146-83-424-41-035101.pdf | |
| CRCW121084K5FKTA | RES SMD 84.5K OHM 1% 1/2W 1210 | CRCW121084K5FKTA.pdf |