| Manufacturer Part Number: | 42A |
|---|---|
| Manufacturer: | Switchcraft Inc. |
| Product Category: | Barrel - Audio Connectors |
| Available Quantity: | 9576 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 3.55mm (0.14", Tini Plug) Phone Jack Mono Connector Solder Eyelet(s) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 42A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-42A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Switchcraft RoHS Info | |
| Online Catalog | Switchcraft Inc | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Barrel - Audio Connectors | |
| Manufacturer | Switchcraft Inc. | |
| Series | TINI-JAX® | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Connector Type | Phone Jack | |
| Gender | Female | |
| Signal Lines | Mono | |
| Industry Recognized Mating Diameter | 3.55mm (0.14", Tini Plug) | |
| Actual Diameter | - | |
| Number of Positions/Contacts | 2 Conductors, 3 Contacts | |
| Internal Switch(s) | Single Switch | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Termination | Solder Eyelet(s) | |
| Shielding | Unshielded | |
| Features | Mounting Hardware, Thread Lock | |
| Insulation Color | - | |
| Voltage - Rated | - | |
| Current Rating | - | |
| Mating Length/Depth | - | |
| Contact Material - Plating | Tin | |
| Body Material | Copper Alloy | |
| Body Color | Silver | |
| Includes | 3 pcs - 1 Connector, 1 Nut, 1 Washer | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 42A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
42A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Switchcraft Inc. all series components. The condition of 42A is new and unused, you can buy 42A Switchcraft Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 42A.
| GRM0335C1H6R9CA01D | 6.9pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM0335C1H6R9CA01D.pdf | |
| MSMCG64CAE3 | TVS DIODE 64VWM 103VC DO215AB | MSMCG64CAE3.pdf | |
| NVD6416ANLT4G | MOSFET N-CH 100V 19A DPAK | NVD6416ANLT4G.pdf | |
| 2N6756 | MOSFET N-CH 100V TO-3 | 2N6756.pdf | |
| 51-311-322 | LC (Pi) EMI Filter 3rd Order Low Pass 1 Channel C = 1µF 5A Axial, Bushing - 2 Solder Eyelets | 51-311-322.pdf | |
| Z86E0412SEC1903 | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 1KB (1K x 8) OTP | Z86E0412SEC1903.pdf | |
| MAX202CPE+ | 2/2 Transceiver Full RS232 16-PDIP | MAX202CPE+.pdf | |
| LTC4240IGN#PBF | Hot Swap Controller, Monitor 4 Channel CompactPCI™ 28-SSOP | LTC4240IGN#PBF.pdf | |
| VE-B6B-IX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W | VE-B6B-IX-F2.pdf | |
| STEVAL-MKI018V1 | LIS244AL MEMS Accelerometer, 2 Axis Sensor Evaluation Board | STEVAL-MKI018V1.pdf | |
| THS1050RJ | RES CHAS MNT 50 OHM 5% 10W | THS1050RJ.pdf | |
| ERJ-3EKF5490V | RES SMD 549 OHM 1% 1/10W 0603 | ERJ-3EKF5490V.pdf | |
| KPSE1E18-32PZDZ | 32 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | KPSE1E18-32PZDZ.pdf | |
| 451-80-232-00-017101 | 32 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 451-80-232-00-017101.pdf |