| Manufacturer Part Number: | 4232R-271K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 270nH Unshielded Wirewound Inductor 410mA 720 mOhm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4232R-271K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4232R-271K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 4232R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Phenolic | |
| Inductance | 270nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 410mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 720 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 17 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 120MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.67mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.101" (2.57mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4232R-271K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4232R-271K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 4232R-271K is new and unused, you can buy 4232R-271K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4232R-271K.
| EKY-350ELL332ML40S | 3300µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKY-350ELL332ML40S.pdf | |
| SLPX151M385A5P3 | 150µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.33 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX151M385A5P3.pdf | |
| MAL212385151E3 | 150µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 2.1 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212385151E3.pdf | |
| P3002ACRP | SIDACTOR 2CH 140/280V 400A TO220 | P3002ACRP.pdf | |
| SG-636PCE 20.0000MC3: ROHS | 20MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 9mA Enable/Disable | SG-636PCE 20.0000MC3: ROHS.pdf | |
| SIR892DP-T1-GE3 | MOSFET N-CH 25V 50A PPAK SO-8 | SIR892DP-T1-GE3.pdf | |
| MB96F635ABPMC-GSE2 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96630 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 160KB (160K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | MB96F635ABPMC-GSE2.pdf | |
| ISL80101AIRAJZ | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0.8 V ~ 5 V 1A 10-DFN (3x3) | ISL80101AIRAJZ.pdf | |
| TMDSEVM572X | AM572x Sitara™ MCU 32-Bit ARM® Cortex®-A15 Embedded Evaluation Board | TMDSEVM572X.pdf | |
| 97-5105-20-24P | AB 4C 2#16 2#8 PIN PLUG | 97-5105-20-24P.pdf | |
| TSW-107-08-G-D-RA | 14 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | TSW-107-08-G-D-RA.pdf | |
| TSW-122-17-G-S | 22 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | TSW-122-17-G-S.pdf | |
| 3064111 | Terminal Block Connector 2 Position Feed Through Blue 12-26 AWG | 3064111.pdf | |
| CFR25J1K5 | RES 1.50K OHM 1/3W 5% AXIAL | CFR25J1K5.pdf |