| Manufacturer Part Number: | 4232-562K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 5.6µH Unshielded Wirewound Inductor 322mA 2 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 4232-562K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-4232-562K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 4232 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 5.6µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 322mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 36MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.128" L x 0.095" W (3.25mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.101" (2.57mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 4232-562K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
4232-562K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 4232-562K is new and unused, you can buy 4232-562K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 4232-562K.
| EKY-500ETD471MK20S | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKY-500ETD471MK20S.pdf | |
| 12063C225MAT2A | 2.2µF 25V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | 12063C225MAT2A.pdf | |
| VJ0805D301JLXAJ | 300pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D301JLXAJ.pdf | |
| AHEF100 | POLYSWITCH PTC RESET 1.0A HOLD | AHEF100.pdf | |
| ASGTX-P-51.840MHZ-1-T | 51.84MHz LVPECL VCTCXO Oscillator Surface Mount 3.135 V ~ 3.465 V 60mA | ASGTX-P-51.840MHZ-1-T.pdf | |
| APT58M50JU3 | MOSFET N-CH 500V 58A SOT-227 | APT58M50JU3.pdf | |
| SI52143-A01AGMR | IC CLK GEN QUAD PCIE 24QFN | SI52143-A01AGMR.pdf | |
| SN74LS540DWR | Buffer, Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74LS540DWR.pdf | |
| S-80155ANMC-JDGT2U | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | S-80155ANMC-JDGT2U.pdf | |
| S-1313C1J-A4T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.85V 200mA HSNT-4-A | S-1313C1J-A4T1U3.pdf | |
| VE-23M-CW-S | CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W | VE-23M-CW-S.pdf | |
| 0386390135 | 3 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws with Quick Connect Tabs | 0386390135.pdf | |
| 4608H-102-202LF | RES ARRAY 4 RES 2K OHM 8SIP | 4608H-102-202LF.pdf |