| Manufacturer Part Number: | 413-K54-FN2-35A |
|---|---|
| Manufacturer: | E-T-A |
| Product Category: | Circuit Breakers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | CIR BRKR THRM 35A 115VAC 28VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 413-K54-FN2-35A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-413-K54-FN2-35A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Circuit Breakers | |
| Manufacturer | E-T-A | |
| Series | 413 | |
| Part Status | Active | |
| Breaker Type | Thermal | |
| Current Rating | 35A | |
| Voltage Rating - AC | 115V | |
| Voltage Rating - DC | 28V | |
| Number of Poles | 1 | |
| Actuator Type | Push-Pull Plunger | |
| Illumination | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 413-K54-FN2-35A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
413-K54-FN2-35A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of E-T-A all series components. The condition of 413-K54-FN2-35A is new and unused, you can buy 413-K54-FN2-35A E-T-A with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 413-K54-FN2-35A.
| 35YXH470MEFCG412.5X16 | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 35YXH470MEFCG412.5X16.pdf | |
| 593D685X0050E2TE3 | 6.8µF Molded Tantalum Capacitors 50V 2917 (7343 Metric) 550 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | 593D685X0050E2TE3.pdf | |
| EBA14DTKN-S288 | CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND | EBA14DTKN-S288.pdf | |
| SR-2-XY | Terminal Butt Splice, Inline, Individual Openings Connector Screw 2-14 AWG | SR-2-XY.pdf | |
| ASEMB-BLANK-LC | 1MHz ~ 150MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 1.8 V ~ 3.3 V 16mA Standby | ASEMB-BLANK-LC.pdf | |
| P0354 | 2 Line Common Mode Choke Surface Mount 1.22A DCR 200 mOhm | P0354.pdf | |
| MSP430F6638IZQWR | CPUXV2 MSP430F6xx Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 256KB (256K x 8) FLASH 113-BGA Microstar Junior (7x7) | MSP430F6638IZQWR.pdf | |
| VI-24X-EW-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W | VI-24X-EW-F3.pdf | |
| V72A15T400BS3 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W | V72A15T400BS3.pdf | |
| VI-J1X-MX-F4 | CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 75W | VI-J1X-MX-F4.pdf | |
| TVS07RK-15-15AA | TV 15C 14#20 1#16 PIN J/N RECP | TVS07RK-15-15AA.pdf | |
| 98401-801-10LF | 10 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold, GXT™ | 98401-801-10LF.pdf | |
| 2-284512-3 | 23 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) 90°, Right Angle Through Hole | 2-284512-3.pdf | |
| A-TB500-TB08 | 8 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | A-TB500-TB08.pdf |