| Manufacturer Part Number: | 40D107G035DC2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 100µF 35V Aluminum Capacitors 1.96 Ohm 500 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 40D107G035DC2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-40D107G035DC2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 460 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | 40D | |
| Packaging | - | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 100µF | |
| Tolerance | -10%, +50% | |
| Voltage Rating | 35V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.96 Ohm | |
| Lifetime @ Temp. | 500 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 329mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | - | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | - | |
| Package / Case | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 40D107G035DC2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
40D107G035DC2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 40D107G035DC2A is new and unused, you can buy 40D107G035DC2A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 40D107G035DC2A.
| SMBJ8.5CAE3/TR13 | TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMBJ | SMBJ8.5CAE3/TR13.pdf | |
| RSC06DRTI-S13 | CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND | RSC06DRTI-S13.pdf | |
| GSM08DTAH-S189 | CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD | GSM08DTAH-S189.pdf | |
| GEM28DRYH | CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD | GEM28DRYH.pdf | |
| MSP430G2233IRHB32T | MSP430 MSP430G2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 2KB (2K x 8) FLASH 32-VQFN (5x5) | MSP430G2233IRHB32T.pdf | |
| SN74HCT540N | Buffer, Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-PDIP | SN74HCT540N.pdf | |
| AT24CS01-SSHM-B | IC EEPROM 1KBIT 1MHZ 8SOIC | AT24CS01-SSHM-B.pdf | |
| GN3150-3EA3AH4E3 | IC ROSA 10G SW LC LIMIT CUSTOM | GN3150-3EA3AH4E3.pdf | |
| CN13344_LENINA-S | PACK ROUND 1 POS 74MM D 47.3MMH | CN13344_LENINA-S.pdf | |
| CL-827-S55-PC | CHROMALIT SQUARE 80CRI 55X55MM | CL-827-S55-PC.pdf | |
| ABB66DHRR-S578 | CONN EDGECARD EXTEND 132POS .050 | ABB66DHRR-S578.pdf | |
| BACC45FT20-28S9H | 28 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) | BACC45FT20-28S9H.pdf | |
| DBM13W3SNMB77 | 13 (10 + 3 Coax or Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector, Panel Mount Solder Cup | DBM13W3SNMB77.pdf | |
| 9T12062A1503CAHFT | RES SMD 150K OHM 0.25% 1/8W 1206 | 9T12062A1503CAHFT.pdf | |
| FMP200JR-52-1K2 | RES 1.2K OHM 2W 5% AXIAL | FMP200JR-52-1K2.pdf |