| Manufacturer Part Number: | 3GD5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Bivar Inc. |
| Product Category: | LED Indication - Discrete |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Green LED Indication - Discrete 5V Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 3GD5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-3GD5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 19/May/2015 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Indication - Discrete | |
| Manufacturer | Bivar Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Color | Green | |
| Lens Color | Green | |
| Lens Transparency | Diffused | |
| Millicandela Rating | 25mcd | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top, 3mm (T-1), 3.00mm | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 5V | |
| Current - Test | 8mA | |
| Viewing Angle | 40° | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Wavelength - Dominant | - | |
| Wavelength - Peak | 568nm | |
| Features | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Supplier Device Package | T-1 | |
| Size / Dimension | - | |
| Height (Max) | 4.50mm | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 3GD5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
3GD5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bivar Inc. all series components. The condition of 3GD5V is new and unused, you can buy 3GD5V Bivar Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 3GD5V.
| CDR32BX822BMZPAT | 8200pF 100V Ceramic Capacitor BX 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CDR32BX822BMZPAT.pdf | |
| LPJ-45SPI | FUSE CARTRIDGE 45A 600VAC/300VDC | LPJ-45SPI.pdf | |
| PBRC8.00GR50X000 | 8MHz Ceramic Resonator ±0.5% -40°C ~ 85°C Surface Mount | PBRC8.00GR50X000.pdf | |
| DSPIC33EV256GM104T-I/ML | dsPIC dsPIC™ 33EV Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 256KB (85.5K x 24) FLASH 44-QFN (8x8) | DSPIC33EV256GM104T-I/ML.pdf | |
| PZ28F032M29EWLA | IC FLASH 32MBIT 60NS VFBGA | PZ28F032M29EWLA.pdf | |
| VE-22Z-CW-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W | VE-22Z-CW-F2.pdf | |
| VE-2VJ-CX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W | VE-2VJ-CX-B1.pdf | |
| HUB-TOWER | Freescale Tower System StackableUSB™ Expansion I/O Board | HUB-TOWER.pdf | |
| RC0603JR-0710RL | RES SMD 10 OHM 5% 1/10W 0603 | RC0603JR-0710RL.pdf | |
| 10-660975-63N | TVP02RW-17-35P W/ PC CON | 10-660975-63N.pdf | |
| TNA24CA01-25L | Black Connector Backshell, Conduit Adapter 24 | TNA24CA01-25L.pdf | |
| RT0805BRD0721R5L | RES SMD 21.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 | RT0805BRD0721R5L.pdf |