| Manufacturer Part Number: | 3AD5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Bivar Inc. |
| Product Category: | LED Indication - Discrete |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Amber LED Indication - Discrete 5V Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 3AD5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-3AD5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 19/May/2015 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Indication - Discrete | |
| Manufacturer | Bivar Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Color | Amber | |
| Lens Color | Amber | |
| Lens Transparency | Diffused | |
| Millicandela Rating | 25mcd | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top, 3mm (T-1), 3.00mm | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 5V | |
| Current - Test | 8mA | |
| Viewing Angle | 40° | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Wavelength - Dominant | - | |
| Wavelength - Peak | 605nm | |
| Features | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Supplier Device Package | T-1 | |
| Size / Dimension | - | |
| Height (Max) | 4.50mm | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 3AD5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
3AD5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bivar Inc. all series components. The condition of 3AD5V is new and unused, you can buy 3AD5V Bivar Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 3AD5V.
| UKL1H2R2MDD1TD | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1H2R2MDD1TD.pdf | |
| VJ1206Y101KBBAT4X | 100pF 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm) | VJ1206Y101KBBAT4X.pdf | |
| ICS873033AMLFT | IC CLK GEN HS LVPECL/ECL 8-SOIC | ICS873033AMLFT.pdf | |
| ISLA212P50IRZ | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 72-QFN (10x10) | ISLA212P50IRZ.pdf | |
| 74AHCT594D,118 | IC SHIFT REGISTER 8BIT 16-SOIC | 74AHCT594D,118.pdf | |
| MIC37100-2.5BS | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 1A SOT-223 | MIC37100-2.5BS.pdf | |
| VI-J7K-CY-S | CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W | VI-J7K-CY-S.pdf | |
| DTS26F17-6PA | 6 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | DTS26F17-6PA.pdf | |
| TV07RF-13-32PD-P1 | 32 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | TV07RF-13-32PD-P1.pdf | |
| D38999/24MJ19AN | CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN | D38999/24MJ19AN.pdf | |
| 5225395-2 | BNC Connector Plug, Male Pin 50 Ohm Free Hanging (In-Line) Crimp | 5225395-2.pdf | |
| 0801405:0081 | TERM BLOCK MARKER | 0801405:0081.pdf | |
| 1774234 | 4 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.400" (10.16mm) Through Hole | 1774234.pdf | |
| D55342E07B176BRWS | RES SMD 176K OHM 0.1% 1/4W 1206 | D55342E07B176BRWS.pdf |