| Manufacturer Part Number: | 3852A-286-103A |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Rotary Potentiometers, Rheostats |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Cermet 2W PC Pins |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 3852A-286-103A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-3852A-286-103A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | PBT Resin Jun/2011 | |
| PCN Other | Multiple Changes 01/Dec/2012 | |
| Category | Potentiometers, Variable Resistors | |
| Family | Rotary Potentiometers, Rheostats | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | 3852 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Taper | Linear | |
| Resistance (Ohms) | 10k | |
| Tolerance | ±10% | |
| Number of Gangs | 1 | |
| Built in Switch | None | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Temperature Coefficient | ±150ppm/°C | |
| Number of Turns | 1 | |
| Rotation | 280° | |
| Adjustment Type | Side Adjustment | |
| Resistive Material | Cermet | |
| Termination Style | PC Pins | |
| Actuator Type | Slotted | |
| Actuator Length | 0.875" (22.23mm) | |
| Actuator Diameter | 0.250" (6.35mm) | |
| Bushing Thread | 3/8-32 | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Standard Package | 45 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 3852A-286-103A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
3852A-286-103A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of 3852A-286-103A is new and unused, you can buy 3852A-286-103A Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 3852A-286-103A.
| 043503.5KRHF | FUSE BOARD MOUNT 3.5A 32VDC 0402 | 043503.5KRHF.pdf | |
| MBR30120CT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 120V Through Hole TO-220-3 | MBR30120CT.pdf | |
| IRLZ44Z | MOSFET N-CH 55V 51A TO-220AB | IRLZ44Z.pdf | |
| MC33812EK | Small Engine PMIC 32-SOIC Exposed Pad | MC33812EK.pdf | |
| NJM2355D# | Buck, Boost Switching Regulator IC Positive or Negative Fixed 5V 1 Output 200mA 18-DIP (0.300", 7.62mm) | NJM2355D#.pdf | |
| TVS06RF-23-55SC | 55 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | TVS06RF-23-55SC.pdf | |
| TXR21AB00-2004AI | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter 1 3/16-18 UNEF 20 | TXR21AB00-2004AI.pdf | |
| CTVPS00RF-17-26AD | CTV 26C 26#20 PIN RECP | CTVPS00RF-17-26AD.pdf | |
| 850-80-022-40-001101 | 22 Positions Header, Unshrouded Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount, Right Angle Tin | 850-80-022-40-001101.pdf | |
| ERJ-S08F1623V | RES SMD 162K OHM 1% 1/4W 1206 | ERJ-S08F1623V.pdf | |
| 9T04021A30R0DAHF3 | RES SMD 30 OHM 0.5% 1/16W 0402 | 9T04021A30R0DAHF3.pdf | |
| RR03J330RTB | RES 330 OHM 3W 5% AXIAL | RR03J330RTB.pdf | |
| RN60E3651FRSL | RES 3.65K OHM 1/4W 1% AXIAL | RN60E3651FRSL.pdf |