| Manufacturer Part Number: | 3400-IG2-P10-8A |
|---|---|
| Manufacturer: | E-T-A |
| Product Category: | Circuit Breakers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | CIR BRKR THRMMAG 8A 250VAC 80VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 3400-IG2-P10-8A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-3400-IG2-P10-8A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Circuit Breakers | |
| Manufacturer | E-T-A | |
| Series | 3400 | |
| Part Status | Active | |
| Breaker Type | Thermal Magnetic | |
| Current Rating | 8A | |
| Voltage Rating - AC | 250V | |
| Voltage Rating - DC | 80V | |
| Number of Poles | 1 | |
| Actuator Type | Push to Reset | |
| Illumination | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 3400-IG2-P10-8A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
3400-IG2-P10-8A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of E-T-A all series components. The condition of 3400-IG2-P10-8A is new and unused, you can buy 3400-IG2-P10-8A E-T-A with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 3400-IG2-P10-8A.
| VJ0402D0R9CXBAC | 0.90pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | VJ0402D0R9CXBAC.pdf | |
| 1825AA681KAT1A | 680pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1825 (4564 Metric) 0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm) | 1825AA681KAT1A.pdf | |
| FDG327N | MOSFET N-CH 20V 1.5A SC70-6 | FDG327N.pdf | |
| S9S08SG32E1WTLR | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (32K x 8) FLASH 28-TSSOP | S9S08SG32E1WTLR.pdf | |
| RC0402FR-071R54L | RES SMD 1.54 OHM 1% 1/16W 0402 | RC0402FR-071R54L.pdf | |
| AT0805DRD07169RL | RES SMD 169 OHM 0.5% 1/8W 0805 | AT0805DRD07169RL.pdf | |
| AIB30FA16-10PS | GT 3C 3#12 PIN RECP WALL | AIB30FA16-10PS.pdf | |
| CN1020A14G15S9-000 | 26500 15C 15#20 S BY PLUG LC | CN1020A14G15S9-000.pdf | |
| 0444722452 | 24 Positions Header, Shrouded Connector 0.165" (4.20mm) Through Hole Tin | 0444722452.pdf | |
| 1787830 | 4 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1787830.pdf | |
| RCL061239K0JNEA | RES SMD 39K OHM 1/2W 1206 WIDE | RCL061239K0JNEA.pdf | |
| RT0402CRD073K83L | RES SMD 3.83K OHM 1/16W 0402 | RT0402CRD073K83L.pdf | |
| PAT0805E2522BST1 | RES SMD 25.2K OHM 0.1% 1/5W 0805 | PAT0805E2522BST1.pdf | |
| RT2512BKE071K69L | RES SMD 1.69K OHM 0.1% 3/4W 2512 | RT2512BKE071K69L.pdf |