| Manufacturer Part Number: | 30D805G006BA5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 8µF 6V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 30D805G006BA5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-30D805G006BA5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | TE | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 8µF | |
| Tolerance | -10%, +75% | |
| Voltage Rating | 6V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | - | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.248" Dia x 0.512" L (6.30mm x 13.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 470 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 30D805G006BA5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
30D805G006BA5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 30D805G006BA5A is new and unused, you can buy 30D805G006BA5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 30D805G006BA5A.
| LQS2G271MELC25 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LQS2G271MELC25.pdf | |
| C5750X7R1E226M250KA | 22µF 25V Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric) 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) | C5750X7R1E226M250KA.pdf | |
| 08051C471J4T2A | 470pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | 08051C471J4T2A.pdf | |
| ASTMUPCFL-33-33.000MHZ-LJ-E-T | 33MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 3.3V 36mA Enable/Disable | ASTMUPCFL-33-33.000MHZ-LJ-E-T.pdf | |
| 7705201EA | IC MULTIPLEXER | 7705201EA.pdf | |
| 74VHC574MTC | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP | 74VHC574MTC.pdf | |
| S8E3-03032B | AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 30W | S8E3-03032B.pdf | |
| D38999/24WC4SN | 4 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | D38999/24WC4SN.pdf | |
| 1918375-2 | CONN KIT,LC,MM,3.0MM SIM | 1918375-2.pdf | |
| 928221-1 | CONNECTOR LOCK PLATE | 928221-1.pdf | |
| 432205-10-0 | 10 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws (Not Included) | 432205-10-0.pdf | |
| 1715828 | 12 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole | 1715828.pdf | |
| 282839-3 | 3 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.400" (10.16mm) Through Hole | 282839-3.pdf | |
| RT0805CRC0763R4L | RES SMD 63.4 OHM 0.25% 1/8W 0805 | RT0805CRC0763R4L.pdf |