| Manufacturer Part Number: | 30D477M010DC2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 470µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 748 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 30D477M010DC2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-30D477M010DC2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | 30D | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 470µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 10V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 748 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 434mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.374" Dia x 0.807" L (9.50mm x 20.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 510 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 30D477M010DC2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
30D477M010DC2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 30D477M010DC2A is new and unused, you can buy 30D477M010DC2A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 30D477M010DC2A.
| 173D157X9006YE3 | 150µF Molded Tantalum Capacitors 6V Axial 0.280" Dia x 0.550" L (7.11mm x 13.97mm) | 173D157X9006YE3.pdf | |
| SMA5J18CAHE3/5A | TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMA | SMA5J18CAHE3/5A.pdf | |
| GSC08DRAI | CONN EDGECARD 16POS R/A .100 SLD | GSC08DRAI.pdf | |
| RCC12DEYS | CONN EDGECARD .100" 12POS THRUHL | RCC12DEYS.pdf | |
| 744878470 | Shielded 2 Coil Inductor Array 188µH Inductance - Connected in Series 47µH Inductance - Connected in Parallel 750 mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 900mA Nonstandard | 744878470.pdf | |
| S-80135ANPF-JCUTFG | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SNT-4A | S-80135ANPF-JCUTFG.pdf | |
| PX0779/S | 3 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | PX0779/S.pdf | |
| CN1021A22G12P8-000 | 26500 12C 12#12 P BY RECP LC | CN1021A22G12P8-000.pdf | |
| 951107-2530-AR-PT | 7 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | 951107-2530-AR-PT.pdf | |
| 1581030000 | 19 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1581030000.pdf | |
| RT0805BRC07453KL | RES SMD 453K OHM 0.1% 1/8W 0805 | RT0805BRC07453KL.pdf | |
| 9T04021A8060BAHF3 | RES SMD 806 OHM 0.1% 1/16W 0402 | 9T04021A8060BAHF3.pdf | |
| 4114R-2-822 | RES ARRAY 13 RES 8.2K OHM 14DIP | 4114R-2-822.pdf | |
| RN55E2213BR36 | RES 221K OHM 1/8W .1% AXIAL | RN55E2213BR36.pdf |