| Manufacturer Part Number: | 30D476M063CC2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 47µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 5.1 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 30D476M063CC2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-30D476M063CC2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | 30D | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 47µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 63V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 5.1 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 149mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.315" Dia x 0.807" L (8.00mm x 20.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 550 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 30D476M063CC2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
30D476M063CC2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 30D476M063CC2A is new and unused, you can buy 30D476M063CC2A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 30D476M063CC2A.
| CDR01BP220BJZPAT | 22pF 100V Ceramic Capacitor BP 0805 (2012 Metric) 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) | CDR01BP220BJZPAT.pdf | |
| BFC233912223 | 0.022µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm) | BFC233912223.pdf | |
| RF2226-000 | POLYSWITCH RESET FUSE 0.08A SMD | RF2226-000.pdf | |
| RYM15DTBN-S189 | CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD | RYM15DTBN-S189.pdf | |
| 0717571002 | THUMB SCREW 573MM EVCCON 7175710 | 0717571002.pdf | |
| MRF6S19100GNR1 | RF Mosfet LDMOS 28V 950mA 1.99GHz 14.5dB 22W TO-270-2 GULL | MRF6S19100GNR1.pdf | |
| SN74LV244ARGYR | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-VQFN (3.5x4.5) | SN74LV244ARGYR.pdf | |
| SI8235-B-IS | 4A Gate Driver Capacitive Coupling 2500Vrms 2 Channel 16-SOIC | SI8235-B-IS.pdf | |
| VI-JWL-MX-S | CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W | VI-JWL-MX-S.pdf | |
| 341-040-500-204 | CARDEDGE 40POS DL .100 GREEN | 341-040-500-204.pdf | |
| PT06A14-15P-SR | PT 15C 1#16,14#20 PIN PLUG | PT06A14-15P-SR.pdf | |
| 75-68622-14S | 19 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | 75-68622-14S.pdf | |
| RG1608P-114-W-T5 | RES SMD 110KOHM 0.05% 1/10W 0603 | RG1608P-114-W-T5.pdf |