| Manufacturer Part Number: | 30D475M200CC2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 4.7µF 200V Aluminum Capacitors Axial, Can 33.85 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 30D475M200CC2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-30D475M200CC2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | 30D | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 4.7µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 200V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 33.85 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 58mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.315" Dia x 0.807" L (8.00mm x 20.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 550 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 30D475M200CC2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
30D475M200CC2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 30D475M200CC2A is new and unused, you can buy 30D475M200CC2A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 30D475M200CC2A.
| MSMCG12A | TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO215AB | MSMCG12A.pdf | |
| R6021035ESYA | Diode Standard 1000V (1kV) 350A Chassis, Stud Mount DO-205AB, DO-9 | R6021035ESYA.pdf | |
| DDA114YU-7 | TRANS 2PNP PREBIAS 0.2W SOT363 | DDA114YU-7.pdf | |
| FDC6036P_F077 | MOSFET 2P-CH 20V 5A 6SSOT | FDC6036P_F077.pdf | |
| AFV09P350-04NR3 | RF Mosfet LDMOS (Dual) 48V 860mA 920MHz 19.5dB 100W OM780-4 | AFV09P350-04NR3.pdf | |
| EFM32ZG222F8-QFP48 | ARM® Cortex®-M0+ Zero Gecko Microcontroller IC 32-Bit 24MHz 8KB (8K x 8) FLASH 48-TQFP (7x7) | EFM32ZG222F8-QFP48.pdf | |
| IDT6116SA15SO | IC SRAM 16KBIT 15NS 24SOIC | IDT6116SA15SO.pdf | |
| C480ABBR3 | Neon Panel Indicator Red Diffused 250V Rectangle with Flat Top | C480ABBR3.pdf | |
| PT00E-16-8P(025) | 8 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Gold | PT00E-16-8P(025).pdf | |
| KJB0T19W35HN | 66 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | KJB0T19W35HN.pdf | |
| D38999/24MH35JN-LC | CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SKT | D38999/24MH35JN-LC.pdf | |
| 52465-1091 | 10 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Tin-Lead | 52465-1091.pdf | |
| SFR2500004870FR500 | RES 487 OHM 0.4W 1% AXIAL | SFR2500004870FR500.pdf | |
| CFR-12JR-52-20R | RES 20 OHM 1/6W 5% AXIAL | CFR-12JR-52-20R.pdf |