| Manufacturer Part Number: | 30D276F160DH2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 27µF 160V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 30D276F160DH2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-30D276F160DH2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | TE | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 27µF | |
| Tolerance | -10%, +50% | |
| Voltage Rating | 160V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | - | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.374" Dia x 1.496" L (9.50mm x 38.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 420 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 30D276F160DH2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
30D276F160DH2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 30D276F160DH2A is new and unused, you can buy 30D276F160DH2A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 30D276F160DH2A.
| UWT1HR22MCL1GB | 0.22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWT1HR22MCL1GB.pdf | |
| C917U520JYSDBA7317 | 52pF 400VAC Ceramic Capacitor SL Radial, Disc 0.315" Dia (8.00mm) | C917U520JYSDBA7317.pdf | |
| CVCO55CC-1560-1615 | Center Frequency 1587.5MHz Voltage Controlled Oscillator 0.3 ~ 4.7 V 3 ±3 dBm -15 dBc | CVCO55CC-1560-1615.pdf | |
| GAL16V8D-15LPI | IC CPLD 8MC 15NS 20DIP | GAL16V8D-15LPI.pdf | |
| A3P250L-VQG100 | IC FPGA 68 I/O 100VQFP | A3P250L-VQG100.pdf | |
| MT41K512M8RH-125 V:E TR | IC DDR3 SDRAM 512MX8 FBGA | MT41K512M8RH-125 V:E TR.pdf | |
| TPS3808G30QDBVRQ1 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-6 | TPS3808G30QDBVRQ1.pdf | |
| 3362S-1-253 | 25k Ohm 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Side Adjustment | 3362S-1-253.pdf | |
| VI-J7X-EZ-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W | VI-J7X-EZ-F4.pdf | |
| RMCF1210FT2K40 | RES SMD 2.4K OHM 1% 1/3W 1210 | RMCF1210FT2K40.pdf | |
| AYM15DTBT-S664 | CONN EDGECARD 30POS R/A .156 | AYM15DTBT-S664.pdf | |
| MS3121E12-10PY | 10 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | MS3121E12-10PY.pdf | |
| 97-3106A14S-6S-417-946 | AB 6C 6#16S SKT PLUG | 97-3106A14S-6S-417-946.pdf | |
| 1460353 | CONN HOOD SIDE ENTRY SZB6 M20 | 1460353.pdf | |
| RG3216P-2050-B-T5 | RES SMD 205 OHM 0.1% 1/4W 1206 | RG3216P-2050-B-T5.pdf |