| Manufacturer Part Number: | 30D257G050FF5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 250µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 30D257G050FF5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-30D257G050FF5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | TE | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 250µF | |
| Tolerance | -10%, +75% | |
| Voltage Rating | 50V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | - | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | - | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 300 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 30D257G050FF5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
30D257G050FF5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 30D257G050FF5A is new and unused, you can buy 30D257G050FF5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 30D257G050FF5A.
| T491E687M006AT | 680µF Molded Tantalum Capacitors 6.3V 2824 (7260 Metric) 500 mOhm 0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm) | T491E687M006AT.pdf | |
| IXFT60N50P3 | MOSFET N-CH 500V 60A TO268 | IXFT60N50P3.pdf | |
| 851010AYLFT | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 250MHz 32-LQFP | 851010AYLFT.pdf | |
| LTC6256IMS#TRPBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 10-MSOP | LTC6256IMS#TRPBF.pdf | |
| TSH94ID | Voltage Feedback Amplifier 4 Circuit 16-SO | TSH94ID.pdf | |
| S-1135B12-A6T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 300mA HSNT-6A | S-1135B12-A6T1U.pdf | |
| VE-23X-CY | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W | VE-23X-CY.pdf | |
| FSM08DSEF-S243 | CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET | FSM08DSEF-S243.pdf | |
| BACC63BP24H43P8 | 43 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | BACC63BP24H43P8.pdf | |
| TX54AB90-2822-CS2477 | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter 1 3/4-18 UNS 28 | TX54AB90-2822-CS2477.pdf | |
| FX2-40S-1.27DS | CONN RECEPT R/A 40POS 1.27MM | FX2-40S-1.27DS.pdf | |
| 924227-32-11-I | 22 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole | 924227-32-11-I.pdf | |
| 89891-429H | 58 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector Tin-Lead 0.100" (2.54mm) Through Hole | 89891-429H.pdf | |
| M80-7704442 | 44 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | M80-7704442.pdf |