| Manufacturer Part Number: | 30D257G012DF5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 250µF 12V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 30D257G012DF5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-30D257G012DF5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | TE | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 250µF | |
| Tolerance | -10%, +75% | |
| Voltage Rating | 12V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | - | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.374" Dia x 1.260" L (9.50mm x 32.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 380 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 30D257G012DF5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
30D257G012DF5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 30D257G012DF5A is new and unused, you can buy 30D257G012DF5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 30D257G012DF5A.
| E36D201CPN123TEM9M | 12000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D201CPN123TEM9M.pdf | |
| CS0603KRX7R9BB222 | 2200pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CS0603KRX7R9BB222.pdf | |
| 0313.600HXP | FUSE GLASS 600MA 250VAC 3AB 3AG | 0313.600HXP.pdf | |
| 416F384X2ILT | 38.4MHz ±15ppm Crystal 12pF 200 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F384X2ILT.pdf | |
| 1SV308(TH3,F) | RF Diode PIN - Single 30V 50mA ESC | 1SV308(TH3,F).pdf | |
| MAX1489EESD+ | 0/4 Receiver RS232 14-SOIC | MAX1489EESD+.pdf | |
| MT47H512M8WTR-3:C | IC DDR2 SDRAM 4GBIT 3NS 63FBGA | MT47H512M8WTR-3:C.pdf | |
| S-8521F55MC-BQOT2G | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC SOT-23-5 | S-8521F55MC-BQOT2G.pdf | |
| S-1155B36-U5T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.6V 500mA SOT-89-5 | S-1155B36-U5T1G.pdf | |
| MP6-3U-4NE-00 | MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | MP6-3U-4NE-00.pdf | |
| AT0805DRE07475RL | RES SMD 475 OHM 0.5% 1/8W 0805 | AT0805DRE07475RL.pdf | |
| D55342E07B100ACBS | RES SMD 100 OHM 0.1% 1/4W 1206 | D55342E07B100ACBS.pdf | |
| RCS06033K32FKEA | RES SMD 3.32K OHM 1% 1/4W 0603 | RCS06033K32FKEA.pdf | |
| RN55C7500DRE6 | RES 750 OHM 1/8W .5% AXIAL | RN55C7500DRE6.pdf |