| Manufacturer Part Number: | 30D156M040BA5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 15µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 17.6 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 30D156M040BA5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-30D156M040BA5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | 30D | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 15µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 40V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 17.6 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 58mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.248" Dia x 0.512" L (6.30mm x 13.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 30D156M040BA5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
30D156M040BA5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 30D156M040BA5A is new and unused, you can buy 30D156M040BA5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 30D156M040BA5A.
| UPA1V391MPD6TD | 390µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | UPA1V391MPD6TD.pdf | |
| UPG66-25544-6 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | UPG66-25544-6.pdf | |
| SIT9120AI-2B2-33E125.000000T | OSC XO 3.3V 125MHZ | SIT9120AI-2B2-33E125.000000T.pdf | |
| 8432BYI-51LF | IC FREQ SYNTHESIZER 32LQFP | 8432BYI-51LF.pdf | |
| DS92LV1260TUJB/NOPB | 480Mbps Deserializer 1 Input 6 Output 196-BGA (15x15) | DS92LV1260TUJB/NOPB.pdf | |
| ACS02E32-17SX | AC 4C 4#4 SKT RECP BOX | ACS02E32-17SX.pdf | |
| PT08SE18-32S-SR | PTSE 32C 32#20 SKT PLUG | PT08SE18-32S-SR.pdf | |
| DTS26F25-43BE | 43 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | DTS26F25-43BE.pdf | |
| M80-7532642 | 26 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | M80-7532642.pdf | |
| OSTTS02315D | 2 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 270° Free Hanging (In-Line) | OSTTS02315D.pdf | |
| 0190170113 | 0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 10-12 AWG Crimp Connector Non-Mating End Insulated | 0190170113.pdf | |
| RT1210DRD075K76L | RES SMD 5.76K OHM 0.5% 1/4W 1210 | RT1210DRD075K76L.pdf | |
| RN55C1002DRE6 | RES 10K OHM 1/8W .5% AXIAL | RN55C1002DRE6.pdf |