| Manufacturer Part Number: | 30D108G010FK2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 30D108G010FK2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-30D108G010FK2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | TE | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 1000µF | |
| Tolerance | -10%, +75% | |
| Voltage Rating | 10V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | - | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.492" Dia x 1.752" L (12.50mm x 44.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 290 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 30D108G010FK2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
30D108G010FK2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 30D108G010FK2A is new and unused, you can buy 30D108G010FK2A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 30D108G010FK2A.
| K471J10C0GF53L2 | 470pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm) | K471J10C0GF53L2.pdf | |
| D5V0F2B3LP10-7 | TVS DIODE 5.5VWM 12VC X2-DFN1010 | D5V0F2B3LP10-7.pdf | |
| 1.5SMC180CA-M3/57T | TVS DIODE 154VWM 246VC SMCJ | 1.5SMC180CA-M3/57T.pdf | |
| 532446-9 | HDI PIN ASSY 2 ROW 100 POS | 532446-9.pdf | |
| 1PMT5932BE3/TR7 | Zener Diode 20V 3W ±5% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5932BE3/TR7.pdf | |
| CDLL4485 | Zener Diode 68V 1.5W ±5% Surface Mount DO-213AB | CDLL4485.pdf | |
| LM3S1937-IBZ50-A2T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 108-BGA (10x10) | LM3S1937-IBZ50-A2T.pdf | |
| SN74LVC138ADBRG4 | Decoder/Demultiplexer 1 x 3:8 16-SSOP | SN74LVC138ADBRG4.pdf | |
| CXB1820-0000-000N0BS250E | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) Xlamp® CXB1820 White, Cool Square | CXB1820-0000-000N0BS250E.pdf | |
| LCW W5AP-LZMZ-4J8K-Z | LED Lighting Diamond DRAGON® White, Neutral 4500K 3.5V 1.4A 140° 2-SMD, Gull Wing, Exposed Pad | LCW W5AP-LZMZ-4J8K-Z.pdf | |
| RER65FR182RCSL | RES CHAS MNT 0.182 OHM 1% 10W | RER65FR182RCSL.pdf | |
| RC0603F1131CS | RES SMD 1.13K OHM 1% 1/20W 0201 | RC0603F1131CS.pdf | |
| CA3102E28-20SXBF80-05 | 14 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | CA3102E28-20SXBF80-05.pdf | |
| PTN1206E7410BST1 | RES SMD 741 OHM 0.1% 0.4W 1206 | PTN1206E7410BST1.pdf |