| Manufacturer Part Number: | 30D107M035DC2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 100µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 2.74 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 30D107M035DC2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-30D107M035DC2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | 30D | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 100µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 35V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 2.74 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 212mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.374" Dia x 0.807" L (9.50mm x 20.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 510 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 30D107M035DC2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
30D107M035DC2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 30D107M035DC2A is new and unused, you can buy 30D107M035DC2A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 30D107M035DC2A.
| GJM0335C1E7R6CB01J | 7.6pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GJM0335C1E7R6CB01J.pdf | |
| MLG0603S13NHT000 | 13nH Unshielded Multilayer Inductor 180mA 900 mOhm Max 0201 (0603 Metric) | MLG0603S13NHT000.pdf | |
| 8N3QV01EG-1142CDI8 | VCXO IC 120MHz 10-CLCC | 8N3QV01EG-1142CDI8.pdf | |
| PIC16F18346-E/SO | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH 20-SOIC | PIC16F18346-E/SO.pdf | |
| VE-B4B-CW | CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W | VE-B4B-CW.pdf | |
| ERJ-2GEJ335X | RES SMD 3.3M OHM 5% 1/10W 0402 | ERJ-2GEJ335X.pdf | |
| ABC55DKRS-S1191 | CONN EDGECARD 110POS .100" | ABC55DKRS-S1191.pdf | |
| TVP00DZ-11-5JD | 5 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TVP00DZ-11-5JD.pdf | |
| GTC06R32-15S-LC | GT 8C 2#0 6#12 SKT PLUG | GTC06R32-15S-LC.pdf | |
| D38999/26MD19SD-LC | CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT | D38999/26MD19SD-LC.pdf | |
| 09300160311 | CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ16B | 09300160311.pdf | |
| RG1005V-2320-W-T1 | RES SMD 232 OHM 0.05% 1/16W 0402 | RG1005V-2320-W-T1.pdf | |
| CRCW0805549RFKEB | RES SMD 549 OHM 1% 1/8W 0805 | CRCW0805549RFKEB.pdf |