| Manufacturer Part Number: | 30D106G016BA2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 10µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 30D106G016BA2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-30D106G016BA2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | TE | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 10µF | |
| Tolerance | -10%, +75% | |
| Voltage Rating | 16V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | - | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.248" Dia x 0.512" L (6.30mm x 13.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 570 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 30D106G016BA2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
30D106G016BA2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 30D106G016BA2A is new and unused, you can buy 30D106G016BA2A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 30D106G016BA2A.
| MKT1817415065R | 0.15µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm) | MKT1817415065R.pdf | |
| 168224J100G-F | 0.22µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial 0.283" L x 0.197" W (7.20mm x 5.00mm) | 168224J100G-F.pdf | |
| GMM10DTAD-S664 | CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD | GMM10DTAD-S664.pdf | |
| HM17-875150LF | 15µH Unshielded Wirewound Inductor 2.2A 70 mOhm Max Radial | HM17-875150LF.pdf | |
| R5F100GCAFB#V0 | RL78 RL78/G13 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-LFQFP (7x7) | R5F100GCAFB#V0.pdf | |
| MAX3013EUP+T | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 8 Channel 100Mbps 20-TSSOP | MAX3013EUP+T.pdf | |
| LTC3602IFE#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 2.5A 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | LTC3602IFE#TRPBF.pdf | |
| CXA1512-0000-000F0YH435H | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) XLamp® CXA1512 White, Warm Square | CXA1512-0000-000F0YH435H.pdf | |
| PDB181-P430F-103B | 10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Carbon 0.2W, 1/5W PC Pins | PDB181-P430F-103B.pdf | |
| IQG48033A120V-109-R | DC/DC CONVERTER 12V 33A PCB | IQG48033A120V-109-R.pdf | |
| 430100-03-0 | 3 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 430100-03-0.pdf | |
| 1-1986724-7 | 17 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1-1986724-7.pdf | |
| HX20018000J0G | 20 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | HX20018000J0G.pdf | |
| RNF14FAD41K2-1K | RES 41.2K OHM 1/4W 1% AXIAL | RNF14FAD41K2-1K.pdf |