| Manufacturer Part Number: | 30D105M250BA2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1µF 250V Aluminum Capacitors Axial, Can 160.97 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 30D105M250BA2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-30D105M250BA2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | 30D | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 1µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 250V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 160.97 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 21mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.248" Dia x 0.512" L (6.30mm x 13.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 570 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 30D105M250BA2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
30D105M250BA2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 30D105M250BA2A is new and unused, you can buy 30D105M250BA2A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 30D105M250BA2A.
| CL05B333KO5NNNC | 0.033µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CL05B333KO5NNNC.pdf | |
| B32529C8152K289 | 1500pF Film Capacitor 400V 630V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm) | B32529C8152K289.pdf | |
| M39003/09-4044H | 56µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 20V Axial 100 mOhm 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm) | M39003/09-4044H.pdf | |
| 345-030-523-202 | CARDEDGE 30POS DUAL .100 GREEN | 345-030-523-202.pdf | |
| SIT3808AC-D-25SH | 1MHz ~ 80MHz LVCMOS, LVTTL MEMS VCXO Programmable Oscillator Surface Mount 2.5V 33mA Standby | SIT3808AC-D-25SH.pdf | |
| BZX85C6V8-TAP | Zener Diode 6.8V 1.3W ±5% Through Hole DO-41 | BZX85C6V8-TAP.pdf | |
| UP2-R47-R | 470nH Unshielded Wirewound Inductor 10.1A 4.9 mOhm Max Nonstandard | UP2-R47-R.pdf | |
| ATTINY841-MMH | AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) FLASH 20-VQFN (3x3) | ATTINY841-MMH.pdf | |
| OJE-SS-112DM,000 | General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole | OJE-SS-112DM,000.pdf | |
| EMM40DTAT-S189 | CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD | EMM40DTAT-S189.pdf | |
| PT06SE14-15PW-SR | PTSE 15C 1#16 14#20 PIN PLUG | PT06SE14-15PW-SR.pdf | |
| V509515500J0G | 9 Position Terminal Block Receptacle, Male Pins 0.200" (5.08mm) DIN Rail | V509515500J0G.pdf | |
| 20020007-G171B01LF | 17 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 20020007-G171B01LF.pdf | |
| PE2512FKE070R022L | RES SMD 0.022 OHM 1% 1W 2512 | PE2512FKE070R022L.pdf |