| Manufacturer Part Number: | 30D105G012BA2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1µF 12V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 30D105G012BA2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-30D105G012BA2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | TE | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 1µF | |
| Tolerance | -10%, +75% | |
| Voltage Rating | 12V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | - | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.248" Dia x 0.512" L (6.30mm x 13.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 570 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 30D105G012BA2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
30D105G012BA2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 30D105G012BA2A is new and unused, you can buy 30D105G012BA2A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 30D105G012BA2A.
| MKP385513160JPI4T0 | 1.3µF Film Capacitor 550V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm) | MKP385513160JPI4T0.pdf | |
| EBA28DCTN | CONN EDGECARD 56POS .125" | EBA28DCTN.pdf | |
| CZRB3062-G | Zener Diode 62V 3W ±5% Surface Mount DO-214AA (SMB) | CZRB3062-G.pdf | |
| Z8F011AHJ020EC00TR | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1KB (1K x 8) FLASH | Z8F011AHJ020EC00TR.pdf | |
| MTE5052N-UBG | Visible Emitter 525nm 3.5V 30mA 12° TO-18-2 Metal Can | MTE5052N-UBG.pdf | |
| MHBAWT-0000-000N0BD450E | LED Lighting Xlamp® MHB-A White, Cool 5000K 5-Step MacAdam Ellipse 36V 120mA 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | MHBAWT-0000-000N0BD450E.pdf | |
| PT6504B | DC/DC CONVERTER 3.6V 29W | PT6504B.pdf | |
| OM10090 | LPC2103 IAR KickStart Kit™ LPC2100 MCU 32-Bit ARM7 Embedded Evaluation Board | OM10090.pdf | |
| CPF0603F3K4C1 | RES SMD 3.4K OHM 1% 1/16W 0603 | CPF0603F3K4C1.pdf | |
| BACC63BV24F57P6H | 57 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange Shielded | BACC63BV24F57P6H.pdf | |
| 24-6554-18 | CONN IC DIP SOCKET ZIF 24POS | 24-6554-18.pdf | |
| T38530-05-0 | 5 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | T38530-05-0.pdf |