| Manufacturer Part Number: | 3090R-391K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 390nH Unshielded Inductor 500mA 300 mOhm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 3090R-391K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-3090R-391K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 3090R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Powdered Iron | |
| Inductance | 390nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 500mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 300 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 34 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 200MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.050" (1.27mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 3090R-391K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
3090R-391K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 3090R-391K is new and unused, you can buy 3090R-391K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 3090R-391K.
| IRFU3607TRL701P | MOSFET N CH 75V 56A IPAK | IRFU3607TRL701P.pdf | |
| 8N3DV85EC-0018CDI8 | VCXO IC 212.5MHz, 250MHz 6-CLCC | 8N3DV85EC-0018CDI8.pdf | |
| 8N3SV75FC-0017CDI8 | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N3SV75FC-0017CDI8.pdf | |
| MC9S08DV32AVLC | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (32K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | MC9S08DV32AVLC.pdf | |
| PTF45-202A-203C3 | 20k Ohm 0.125W, 1/8W Through Hole Slide Potentiometer Top, Standard, 45mm Adjustment Type | PTF45-202A-203C3.pdf | |
| 97-3106A14S-6S-559 | AB 6C 6#16S SKT PLUG | 97-3106A14S-6S-559.pdf | |
| CA3106E24-24SBF80 | 16 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | CA3106E24-24SBF80.pdf | |
| D38999/26FD19PD | 19 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | D38999/26FD19PD.pdf | |
| TV07DT-21-75AA | TV 4C 4#8(COAX) PIN J/N RECP | TV07DT-21-75AA.pdf | |
| 77315-124-07LF | 7 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ | 77315-124-07LF.pdf | |
| 315-87-113-41-001101 | 13 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 315-87-113-41-001101.pdf | |
| RP73D1J10KBTG | RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 0603 | RP73D1J10KBTG.pdf | |
| ALSR1039R00FE12 | RES 39 OHM 7W 1% AXIAL | ALSR1039R00FE12.pdf |