| Manufacturer Part Number: | 3090R-122K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.2µH Unshielded Inductor 265mA 1.1 Ohm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 3090R-122K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-3090R-122K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 3090R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Powdered Iron | |
| Inductance | 1.2µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 265mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.1 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 24 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 95MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.050" (1.27mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 3090R-122K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
3090R-122K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 3090R-122K is new and unused, you can buy 3090R-122K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 3090R-122K.
| TMK105BJ682KVHF | 6800pF 25V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | TMK105BJ682KVHF.pdf | |
| 603-12-67 | 12MHz ±50ppm Crystal 20pF 150 Ohm -10°C ~ 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 603-12-67.pdf | |
| SIT3808AC-D2-33EE-25.000000T | OSC XO 3.3V 25MHZ OE | SIT3808AC-D2-33EE-25.000000T.pdf | |
| AZ23B18-HE3-18 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 18V 300mW ±2% SOT-23 | AZ23B18-HE3-18.pdf | |
| TRSF3222CPWG4 | 2/2 Transceiver Full RS232 20-TSSOP | TRSF3222CPWG4.pdf | |
| UFX7000-VE | Controller Interface 225-BGA (19x19) | UFX7000-VE.pdf | |
| MC10ELT21DR2G | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 1 Channel 8-SOIC | MC10ELT21DR2G.pdf | |
| N25Q064A13ESF42G | IC FLASH 64MBIT 108MHZ SOIC | N25Q064A13ESF42G.pdf | |
| MIC5317-1.2YD5-T5 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 150mA TSOT-23-5 | MIC5317-1.2YD5-T5.pdf | |
| VE-B44-EW-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W | VE-B44-EW-B1.pdf | |
| VE-21F-IW-S | CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W | VE-21F-IW-S.pdf | |
| V110A28M400B2 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W | V110A28M400B2.pdf | |
| CRGH0603J750R | RES SMD 750 OHM 5% 1/5W 0603 | CRGH0603J750R.pdf | |
| 20020007-G031B01LF | 3 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 20020007-G031B01LF.pdf | |
| 76230-411LF | Single Post Terminal Connector Through Hole Tin 0.025" (0.64mm) Square | 76230-411LF.pdf |