| Manufacturer Part Number: | 3090-471K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 470nH Unshielded Inductor 460mA 360 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 3090-471K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-3090-471K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 3090 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Powdered Iron | |
| Inductance | 470nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 460mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 360 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 34 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 180MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.050" (1.27mm) | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 3090-471K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
3090-471K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 3090-471K is new and unused, you can buy 3090-471K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 3090-471K.
| RCE5C1H680J0K1H03B | 68pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm) | RCE5C1H680J0K1H03B.pdf | |
| VJ0805D3R0CXPAC | 3pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D3R0CXPAC.pdf | |
| IEGH26-29883-3-V | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | IEGH26-29883-3-V.pdf | |
| 0090.1015 | FUSE CARTRIDGE 15A 1KVDC 5AG | 0090.1015.pdf | |
| SL1021A250RS | GDT 260V 10KA THROUGH HOLE | SL1021A250RS.pdf | |
| GSA15DTKH | CONN EDGECARD 30POS DIP .125 SLD | GSA15DTKH.pdf | |
| 72275L20PF | IC FIFO 32768X18 LP 20NS 64-TQFP | 72275L20PF.pdf | |
| LR8N3-G-P003 | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.2 V ~ 440 V TO-92-3 | LR8N3-G-P003.pdf | |
| VE-BTP-EX | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W | VE-BTP-EX.pdf | |
| GTC00F24-12P | GT 5C 3#12 2#4 PIN RECP | GTC00F24-12P.pdf | |
| C48-16R16-10S6-406 | 26500 10C 10#16 S BY PLUG LC | C48-16R16-10S6-406.pdf | |
| TVS06RK-25-29AB | TV 29C 29#16 PIN PLUG | TVS06RK-25-29AB.pdf | |
| DAE15SV | 15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole Solder | DAE15SV.pdf | |
| NPPN271FGGN-RC | 27 Position Header Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Gold | NPPN271FGGN-RC.pdf | |
| 310-87-154-01-666101 | 54 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 310-87-154-01-666101.pdf |