| Manufacturer Part Number: | 3090-391K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 390nH Unshielded Inductor 500mA 300 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 3090-391K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-3090-391K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 3090 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Powdered Iron | |
| Inductance | 390nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 500mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 300 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 34 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 200MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.050" (1.27mm) | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 3090-391K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
3090-391K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 3090-391K is new and unused, you can buy 3090-391K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 3090-391K.
| 2225JA271KAT1A | 270pF 4000V (4kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 2225 (5763 Metric) 0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm) | 2225JA271KAT1A.pdf | |
| TPSMP18AHM3/84A | TVS DIODE 15.3VWM DO220AA | TPSMP18AHM3/84A.pdf | |
| 520L10HA38M4000 | 38.4MHz Clipped Sine Wave VCTCXO Oscillator Surface Mount 3.3V 2.5mA | 520L10HA38M4000.pdf | |
| MB96F355ASBPMC-GSE2 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96350 Microcontroller IC 16-Bit 56MHz 160KB (160K x 8) FLASH 64-LQFP (12x12) | MB96F355ASBPMC-GSE2.pdf | |
| MCR10EZHJLR10 | RES SMD 0.1 OHM 5% 1/4W 0805 | MCR10EZHJLR10.pdf | |
| FMC17DRYH-S93 | CONN EDGECARD 34POS .100 DIP SLD | FMC17DRYH-S93.pdf | |
| 97-3106B22-1PY | AB 2C 2#8 PIN PLUG | 97-3106B22-1PY.pdf | |
| D38999/20WE99SN | 23 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | D38999/20WE99SN.pdf | |
| 2-480708-0 | 12 Position Rectangular Housing Connector Plug Natural 0.250" (6.35mm) | 2-480708-0.pdf | |
| RT0603BRE0749R9L | RES SMD 49.9 OHM 0.1% 1/10W 0603 | RT0603BRE0749R9L.pdf | |
| TNPU0805845RAZEN00 | RES SMD 845 OHM 0.05% 1/8W 0805 | TNPU0805845RAZEN00.pdf | |
| RN65C8871FRE6 | RES 8.87K OHM 1/2W 1% AXIAL | RN65C8871FRE6.pdf |