| Manufacturer Part Number: | 2512R-102K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1µH Unshielded Inductor 1.64A 150 mOhm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2512R-102K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2512R-102K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2512R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.64A | |
| Current - Saturation | 1.23A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 150 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 0.255" L x 0.105" W (6.48mm x 2.67mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.110" (2.79mm) | |
| Standard Package | 750 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2512R-102K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2512R-102K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2512R-102K is new and unused, you can buy 2512R-102K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2512R-102K.
| MALREKA05JG510B00K | 10000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 60 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA05JG510B00K.pdf | |
| SA17CA-E3/73 | TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO204AC | SA17CA-E3/73.pdf | |
| GEC10DRTI | CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD | GEC10DRTI.pdf | |
| SIT9120AC-2BF-33E100.000000G | OSC XO 3.3V 100MHZ | SIT9120AC-2BF-33E100.000000G.pdf | |
| DSPIC33EV256GM104-I/PT | dsPIC dsPIC™ 33EV Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 256KB (85.5K x 24) FLASH 44-TQFP (10x10) | DSPIC33EV256GM104-I/PT.pdf | |
| 5613101070F | LED Circuit Board Indicator Single Green, Yellow Diffused 2.1V 20mA Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4) Through Hole | 5613101070F.pdf | |
| VE-B5F-IV-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W | VE-B5F-IV-B1.pdf | |
| VE-21J-IV-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W | VE-21J-IV-B1.pdf | |
| ASSR-4128-302E | Solid State Relay DPST (2 Form A) 8-SMD (0.300", 7.62mm) | ASSR-4128-302E.pdf | |
| HSC28DRYI-S13 | CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND | HSC28DRYI-S13.pdf | |
| TV06DZ-15-35JA | 37 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | TV06DZ-15-35JA.pdf | |
| AIBC6FA16S-1SC | ACB 7C 7#16S SKT PLUG | AIBC6FA16S-1SC.pdf | |
| TVPS00RS-17-35BA | TV 55C 55#22D SKT RECP | TVPS00RS-17-35BA.pdf | |
| 104803-2 | 80 Position Receptacle Connector Gold 0.050" (1.27mm) Surface Mount | 104803-2.pdf | |
| 1217355-1 | Terminal Magnetic Connector 500 15-16 AWG IDC | 1217355-1.pdf |