| Manufacturer Part Number: | 2512-682K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 6.8µH Unshielded Inductor 580mA 1.2 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2512-682K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2512-682K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2512 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 6.8µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 580mA | |
| Current - Saturation | 435mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.2 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.245" L x 0.095" W (6.22mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.110" (2.79mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2512-682K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2512-682K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2512-682K is new and unused, you can buy 2512-682K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2512-682K.
| UPW1H2R2MDD | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1H2R2MDD.pdf | |
| C901U222MYVDAAWL45 | 2200pF 400VAC Ceramic Capacitor Y5V (F) Radial, Disc 0.276" Dia (7.00mm) | C901U222MYVDAAWL45.pdf | |
| W2L1ZD105MAT1A | 1µF 10V Ceramic Capacitor X5R 0508 (1220 Metric) 0.050" L x 0.080" W (1.27mm x 2.03mm) | W2L1ZD105MAT1A.pdf | |
| IULTK1-1REC4-25130-110 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | IULTK1-1REC4-25130-110.pdf | |
| EP1K30QC208-1 | IC FPGA 147 I/O 208QFP | EP1K30QC208-1.pdf | |
| DPA120060-S/T | 12VAC 600mA AC/AC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input | DPA120060-S/T.pdf | |
| 4-1393812-6 | General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) Socketable | 4-1393812-6.pdf | |
| ERA-2AEB4640X | RES SMD 464 OHM 0.1% 1/16W 0402 | ERA-2AEB4640X.pdf | |
| CA20COME20-29PB | 17 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | CA20COME20-29PB.pdf | |
| 97-3101A22-12P | AB 5C 2#8 3#16 PIN RECP | 97-3101A22-12P.pdf | |
| 1921719 | 6 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1921719.pdf | |
| AF164-FR-072K2L | RES ARRAY 4 RES 2.2K OHM 1206 | AF164-FR-072K2L.pdf |