| Manufacturer Part Number: | 2512-104K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 100µH Unshielded Inductor 260mA 6 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2512-104K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2512-104K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2512 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 100µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 260mA | |
| Current - Saturation | 195mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 6 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 2.5MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.245" L x 0.095" W (6.22mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.110" (2.79mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2512-104K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2512-104K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2512-104K is new and unused, you can buy 2512-104K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2512-104K.
| DSC1001BL1-002.1760T | 2.176MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 1.8 V ~ 3.3 V 6.3mA Standby (Power Down) | DSC1001BL1-002.1760T.pdf | |
| M29F800FT55N3F2 TR | IC FLASH 8MBIT 55NS 48TSOP | M29F800FT55N3F2 TR.pdf | |
| ADP3333ARMZ-2.5-R7 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 300mA 8-MSOP | ADP3333ARMZ-2.5-R7.pdf | |
| 51UAD-T16-D15L | 10k Ohm 1 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Conductive Plastic 0.25W, 1/4W PC Pins | 51UAD-T16-D15L.pdf | |
| VI-JT1-IZ-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W | VI-JT1-IZ-F1.pdf | |
| VE-B1L-IW-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W | VE-B1L-IW-F3.pdf | |
| H16WD6090G-10 | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck | H16WD6090G-10.pdf | |
| KTR18EZPF3323 | RES SMD 332K OHM 1% 1/4W 1206 | KTR18EZPF3323.pdf | |
| RT0805FRD0711RL | RES SMD 11 OHM 1% 1/8W 0805 | RT0805FRD0711RL.pdf | |
| 97-3106A16S-8PX | AB 5C 5#16 PIN STRAIGHT PLUG | 97-3106A16S-8PX.pdf | |
| TV06RL-19-11PA | 11 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | TV06RL-19-11PA.pdf | |
| 88-565676-02T | LJT07RT-17-2SB-014 (SEE BOM) | 88-565676-02T.pdf | |
| 10086891-052ASLF | 200 Position DIMM DDR2 SDRAM Socket Surface Mount, Right Angle | 10086891-052ASLF.pdf | |
| USS 2-T220 22000.00 OHM 0.1% 3PPM | RES SMD 22K OHM 0.1% 6W D2PAK | USS 2-T220 22000.00 OHM 0.1% 3PPM.pdf |