| Manufacturer Part Number: | 2510R-96K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1mH Unshielded Inductor 20mA 108 Ohm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2510R-96K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2510R-96K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2510R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 20mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 108 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 15 @ 790kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 2.4MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 790kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 0.255" L x 0.105" W (6.48mm x 2.67mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.110" (2.79mm) | |
| Standard Package | 750 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2510R-96K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2510R-96K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2510R-96K is new and unused, you can buy 2510R-96K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2510R-96K.
| RCC15DRYN-S734 | CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD | RCC15DRYN-S734.pdf | |
| RSC26DREI-S13 | CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND | RSC26DREI-S13.pdf | |
| NSVMMUN2132LT1G | TRANS PREBIAS PNP 246MW SOT23-3 | NSVMMUN2132LT1G.pdf | |
| LTC2633AHTS8-HI12#TRMPBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 TSOT-23-8 | LTC2633AHTS8-HI12#TRMPBF.pdf | |
| LTC3125EDCB#TRPBF | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 2V 1 Output 1.2A (Switch) 8-WFDFN Exposed Pad | LTC3125EDCB#TRPBF.pdf | |
| ERJ-P6WF1333V | RES SMD 133K OHM 1% 1/2W 0805 | ERJ-P6WF1333V.pdf | |
| MS3106E18-19SX | 10 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | MS3106E18-19SX.pdf | |
| CIR01AF-24-5P-F80 | 16 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | CIR01AF-24-5P-F80.pdf | |
| 85106EC2024S50 | 24 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold | 85106EC2024S50.pdf | |
| MNR04M0APJ563 | RES ARRAY 4 RES 56K OHM 0804 | MNR04M0APJ563.pdf |