| Manufacturer Part Number: | 2510R-90K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 560µH Unshielded Inductor 25mA 71 Ohm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2510R-90K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2510R-90K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2510R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 560µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 25mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 71 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 15 @ 790kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 4.3MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 790kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 0.255" L x 0.105" W (6.48mm x 2.67mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.110" (2.79mm) | |
| Standard Package | 750 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2510R-90K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2510R-90K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2510R-90K is new and unused, you can buy 2510R-90K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2510R-90K.
| UEP1E220MED1TA | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UEP1E220MED1TA.pdf | |
| HVMLS112M075EK0A | 1100µF 75V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 112 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS112M075EK0A.pdf | |
| ECX-P23CM-50.000 | OSC 50MHZ 2.5V LVPECL SMD | ECX-P23CM-50.000.pdf | |
| ATFC-0603-2N7-BT | 2.7nH Unshielded Thin Film Inductor 300mA 450 mOhm Max 0603 (1608 Metric) | ATFC-0603-2N7-BT.pdf | |
| 8N4QV01FG-0118CDI8 | VCXO IC 100MHz 10-CLCC | 8N4QV01FG-0118CDI8.pdf | |
| XC6SLX150T-2FGG900I | IC FPGA 540 I/O 900FBGA | XC6SLX150T-2FGG900I.pdf | |
| EP20K600EFC672-2N | IC FPGA 508 I/O 672FBGA | EP20K600EFC672-2N.pdf | |
| LM46001QPWPTQ1 | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 1A 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | LM46001QPWPTQ1.pdf | |
| S-1315D2J-A6T2U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.85V 200mA HSNT-6-B | S-1315D2J-A6T2U3.pdf | |
| LY E6SF-AABA-46-1-ZI | Yellow 590nm LED Indication - Discrete 2.15V 4-PLCC | LY E6SF-AABA-46-1-ZI.pdf | |
| KTR10EZPF1782 | RES SMD 17.8K OHM 1% 1/8W 0805 | KTR10EZPF1782.pdf | |
| ACA3100F32-17PB | ACB 4C 4#4 PIN RECP WALL | ACA3100F32-17PB.pdf | |
| TNPW2010750RBEEY | RES SMD 750 OHM 0.1% 0.4W 2010 | TNPW2010750RBEEY.pdf | |
| ALSR1018K00FE12 | RES 18K OHM 7W 1% AXIAL | ALSR1018K00FE12.pdf |