| Manufacturer Part Number: | 2510R-74K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 120µH Unshielded Inductor 52mA 17 Ohm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2510R-74K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2510R-74K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2510R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 120µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 52mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 17 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 15 @ 790kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 8.5MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 790kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 0.255" L x 0.105" W (6.48mm x 2.67mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.110" (2.79mm) | |
| Standard Package | 750 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2510R-74K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2510R-74K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2510R-74K is new and unused, you can buy 2510R-74K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2510R-74K.
| EBC12DRTI-S734 | CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD | EBC12DRTI-S734.pdf | |
| GMC25DREI | CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET | GMC25DREI.pdf | |
| AOW292 | MOSFET NCH 100V 105A TO262 | AOW292.pdf | |
| 8N4SV75AC-0164CDI8 | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N4SV75AC-0164CDI8.pdf | |
| 5282-6PG-330 | 6 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Gold | 5282-6PG-330.pdf | |
| 163A19519X | CONN DSUB 2X37POS M/M 4-40/CL | 163A19519X.pdf | |
| 71922-216 | 16 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ | 71922-216.pdf | |
| 1761132001 | 19 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) Vertical Through Hole | 1761132001.pdf | |
| AT0603BRD072K32L | RES SMD 2.32KOHM 0.1% 1/10W 0603 | AT0603BRD072K32L.pdf | |
| CRCW0603210KFKTA | RES SMD 210K OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW0603210KFKTA.pdf | |
| CRCW120624K6FKTA | RES SMD 24.6K OHM 1% 1/4W 1206 | CRCW120624K6FKTA.pdf | |
| RSMF2GT82R0 | RES METAL OX 2W 82 OHM 2% AXL | RSMF2GT82R0.pdf |