| Manufacturer Part Number: | 2510R-66K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 56µH Unshielded Inductor 62mA 12 Ohm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2510R-66K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2510R-66K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2510R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 56µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 62mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 12 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 25 @ 2.5MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 11MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 2.5MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 0.255" L x 0.105" W (6.48mm x 2.67mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.110" (2.79mm) | |
| Standard Package | 750 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2510R-66K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2510R-66K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2510R-66K is new and unused, you can buy 2510R-66K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2510R-66K.
| 209-2-9878-1 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | 209-2-9878-1.pdf | |
| V40170PW-M3/4W | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 170V 20A Through Hole TO-3P-3 Full Pack | V40170PW-M3/4W.pdf | |
| KSP64BU | TRANS PNP DARL 30V 0.5A TO-92 | KSP64BU.pdf | |
| 1330R-76K | 220µH Unshielded Inductor 52mA 21 Ohm Max 2-SMD | 1330R-76K.pdf | |
| 108-563FS | 56µH Unshielded Inductor 33mA 23 Ohm Max 2-SMD | 108-563FS.pdf | |
| ONET4291TAY | Transimpedance Amplifier IC Optical Networks | ONET4291TAY.pdf | |
| MAX6865UK22D6S+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | MAX6865UK22D6S+T.pdf | |
| ASM28DRMI-S288 | CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND | ASM28DRMI-S288.pdf | |
| 10-36233-143 | CONN CLAMP | 10-36233-143.pdf | |
| CN1020A16G24S7-000 | 26500 24C 24#20 S BY PLUG LC | CN1020A16G24S7-000.pdf | |
| PZC14SGAN | 14 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | PZC14SGAN.pdf | |
| HHV1WSFR-73-1M | RES 1M OHM 1W 1% AXIAL | HHV1WSFR-73-1M.pdf | |
| H82K55BCA | RES 2.55K OHM 1/4W 0.1% AXIAL | H82K55BCA.pdf |