| Manufacturer Part Number: | 2510R-44K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 6.8µH Unshielded Inductor 114mA 3.6 Ohm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2510R-44K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2510R-44K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2510R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 6.8µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 114mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 3.6 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 35 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 64MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 0.255" L x 0.105" W (6.48mm x 2.67mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.110" (2.79mm) | |
| Standard Package | 750 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2510R-44K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2510R-44K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2510R-44K is new and unused, you can buy 2510R-44K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2510R-44K.
| C921U680JVSDAA7317 | 68pF 400VAC Ceramic Capacitor SL Radial, Disc 0.354" Dia (9.00mm) | C921U680JVSDAA7317.pdf | |
| SIT8008AIR8-25E | 1MHz ~ 110MHz HCMOS, LVCMOS MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 2.5V 4.5mA Enable/Disable | SIT8008AIR8-25E.pdf | |
| IXYH24N90C3D1 | IGBT 900V 44A 200W Through Hole TO-247 | IXYH24N90C3D1.pdf | |
| B78148S1223K | 22µH Unshielded Wirewound Inductor 560mA 740 mOhm Max Radial | B78148S1223K.pdf | |
| RC28F640P30B85A | IC FLASH 64MBIT 85NS 64EASYBGA | RC28F640P30B85A.pdf | |
| AD586KR-REEL7 | Series Voltage Reference IC ±0.1% 10mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | AD586KR-REEL7.pdf | |
| PT01A-16-26PYSR) | 26 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Gold | PT01A-16-26PYSR).pdf | |
| C48-10R22-19S9-406 | 26500 19C 19#16 S BY RECP LC | C48-10R22-19S9-406.pdf | |
| 1959105 | 6 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (3 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1959105.pdf | |
| MDP160347K0GE04 | RES ARRAY 8 RES 47K OHM 16DIP | MDP160347K0GE04.pdf | |
| CMF2020K000GKEA | RES 20K OHM 1W 2% AXIAL | CMF2020K000GKEA.pdf |