| Manufacturer Part Number: | 2510R-40K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 4.7µH Unshielded Inductor 143mA 2.3 Ohm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2510R-40K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2510R-40K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2510R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 4.7µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 143mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2.3 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 35 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 80MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 0.255" L x 0.105" W (6.48mm x 2.67mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.110" (2.79mm) | |
| Standard Package | 750 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2510R-40K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2510R-40K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2510R-40K is new and unused, you can buy 2510R-40K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2510R-40K.
| UPGHX11-9287-115 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER | UPGHX11-9287-115.pdf | |
| SMA6J28AHM3/61 | TVS DIODE 28VWM 44VC DO-214AC | SMA6J28AHM3/61.pdf | |
| ECC10MMRN | CONN EDGECARD 20POS .100" | ECC10MMRN.pdf | |
| VS-ST083S08PFN1 | SCR 800V 135A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-209AC (TO-94) | VS-ST083S08PFN1.pdf | |
| 8N4QV01FG-0035CDI | VCXO IC 155.52MHz, 156.25MHz, 128.78788MHz, 159.375MHz 10-CLCC | 8N4QV01FG-0035CDI.pdf | |
| MC10E167FNG | Multiplexer 6 x 2:1 28-PLCC (11.51x11.51) | MC10E167FNG.pdf | |
| VI-B4D-EX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W | VI-B4D-EX-F2.pdf | |
| RH05030R00FE02 | RES CHAS MNT 30 OHM 1% 50W | RH05030R00FE02.pdf | |
| ERJ-S03F6340V | RES SMD 634 OHM 1% 1/10W 0603 | ERJ-S03F6340V.pdf | |
| GTS00AF18-1SY | GT 10C 10#16 SKT RECP WALL | GTS00AF18-1SY.pdf | |
| BACC63BP20D16PN | 16 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | BACC63BP20D16PN.pdf | |
| 22-11-1131 | 13 Positions Header, Unshrouded Connector 0.098" (2.50mm) Through Hole Gold | 22-11-1131.pdf | |
| OSTYO130150 | 13 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole | OSTYO130150.pdf |