| Manufacturer Part Number: | 2510R-06K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 180nH Unshielded Inductor 690mA 220 mOhm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2510R-06K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2510R-06K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2510R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Phenolic | |
| Inductance | 180nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 690mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 220 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 25 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 510MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 0.255" L x 0.105" W (6.48mm x 2.67mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.110" (2.79mm) | |
| Standard Package | 750 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2510R-06K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2510R-06K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2510R-06K is new and unused, you can buy 2510R-06K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2510R-06K.
| W3A41C152MAT2A | 1500pF Isolated Capacitor 4 Array 100V X7R 0612 (1632 Metric) 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) | W3A41C152MAT2A.pdf | |
| AMM03DSAN | CONN EDGECARD 6POS R/A .156 SLD | AMM03DSAN.pdf | |
| FXO-HC730-216.025 | 216.025MHz HCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 60mA Enable/Disable | FXO-HC730-216.025.pdf | |
| LTC2435CGN#TRPBF | 20 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta 16-SSOP | LTC2435CGN#TRPBF.pdf | |
| ECE40US03 | AC/DC CONVERTER 3.3V 40W | ECE40US03.pdf | |
| V110B48T200BS | CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W | V110B48T200BS.pdf | |
| V48A8E400B3 | CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W | V48A8E400B3.pdf | |
| HWB015S-05-RM | AC/DC CONVERTER 5V 15W | HWB015S-05-RM.pdf | |
| TVP00RW-11-2HA-LC | TV 2C 2#16 PIN RECP | TVP00RW-11-2HA-LC.pdf | |
| 534978-8 | CONN HEADER VERT .100 50POS 30AU | 534978-8.pdf | |
| 1148080000 | 2 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole | 1148080000.pdf | |
| 0395311508 | 8 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole | 0395311508.pdf | |
| CRCW12105R10FKTA | RES SMD 5.1 OHM 1% 1/2W 1210 | CRCW12105R10FKTA.pdf |