| Manufacturer Part Number: | 2510-90K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 560µH Unshielded Inductor 25mA 71 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2510-90K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2510-90K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2510 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 560µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 25mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 71 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 15 @ 790kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 4.3MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 790kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.245" L x 0.095" W (6.22mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.110" (2.79mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2510-90K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2510-90K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2510-90K is new and unused, you can buy 2510-90K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2510-90K.
| 2970-2 | Banana Plug, Triple, Stackable Connector Standard Banana Solderless Red | 2970-2.pdf | |
| EBM10DCBN | CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD | EBM10DCBN.pdf | |
| ECC24DKRH | CONN EDGECARD 48POS .100" | ECC24DKRH.pdf | |
| EGM24DTMS | CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD | EGM24DTMS.pdf | |
| SIT2024BE-S3-XXN-8.000000E | OSC XO 8MHZ NC | SIT2024BE-S3-XXN-8.000000E.pdf | |
| SCRH105RY-2R2 | 2.2µH Shielded Inductor 9.2A 8 mOhm Max Nonstandard | SCRH105RY-2R2.pdf | |
| MC100EL58MNR4G | Multiplexer 1 x 2:1 8-DFN (2x2) | MC100EL58MNR4G.pdf | |
| VE-22T-EY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W | VE-22T-EY-B1.pdf | |
| VE-23V-EU | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W | VE-23V-EU.pdf | |
| VE-J7P-MX-S | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W | VE-J7P-MX-S.pdf | |
| PEC10DAGN | 20 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | PEC10DAGN.pdf | |
| 61641-602 | 44 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold, GXT™ | 61641-602.pdf | |
| 521004-3 | 3 Position Housing Connector Female, Receptacle Natural 0.250" (6.35mm) | 521004-3.pdf | |
| Y16252K00000F9R | RES SMD 2K OHM 1% 0.3W 1206 | Y16252K00000F9R.pdf |