| Manufacturer Part Number: | 2510-48K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 10µH Unshielded Inductor 91mA 5.7 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2510-48K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2510-48K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2510 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 10µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 91mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 5.7 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 35 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 45MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.245" L x 0.095" W (6.22mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.110" (2.79mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2510-48K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2510-48K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2510-48K is new and unused, you can buy 2510-48K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2510-48K.
| 100ZLJ390M16X25 | 390µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 100ZLJ390M16X25.pdf | |
| GBE45DHRN | CONN CARD EXTEND 90POS 1MM SLD | GBE45DHRN.pdf | |
| 62890-1 | Terminal Brush Contact Connector Crimp 18-22 AWG | 62890-1.pdf | |
| SLF10145T-220M1R9-PF | 22µH Shielded Wirewound Inductor 1.9A 70.9 mOhm Max Nonstandard | SLF10145T-220M1R9-PF.pdf | |
| 9230-26-RC | 1.8µH Unshielded Molded Inductor 640mA 300 mOhm Max Axial | 9230-26-RC.pdf | |
| SN74AHCT123ADBR | Monostable Multivibrator 5.3ns 16-SSOP | SN74AHCT123ADBR.pdf | |
| TPS2812DR | IC DUAL HS MOSFET DRVR 8-SOIC | TPS2812DR.pdf | |
| 101-0529 | LP3500, LP3510 Fox RabbitCore® MPU Rabbit 3000 Embedded Evaluation Board | 101-0529.pdf | |
| AIB6U22-22PC | GT 4C 4#8 PIN PLUG | AIB6U22-22PC.pdf | |
| EGG.0B.661.ZZM | Socket Contact 22-26 AWG Size 0.9mm Crimp Gold | EGG.0B.661.ZZM.pdf | |
| SMH151-LPPE-D23-SM-BK | 46 Positions Header, Unshrouded Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount Gold | SMH151-LPPE-D23-SM-BK.pdf | |
| T37038-21-0 | 21 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | T37038-21-0.pdf | |
| 5452521 | 12 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 5452521.pdf | |
| RCS08058K87FKEA | RES SMD 8.87K OHM 1% 0.4W 0805 | RCS08058K87FKEA.pdf |