| Manufacturer Part Number: | 2510-42K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 5.6µH Unshielded Inductor 123mA 3.1 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2510-42K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2510-42K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2510 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 5.6µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 123mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 3.1 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 35 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 75MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.245" L x 0.095" W (6.22mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.110" (2.79mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2510-42K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2510-42K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2510-42K is new and unused, you can buy 2510-42K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2510-42K.
| IMG6-1RLS5-30476-40-V | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | IMG6-1RLS5-30476-40-V.pdf | |
| 61819-0011BLF | USB - A Receptacle Connector 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal | 61819-0011BLF.pdf | |
| 502ABE-ABAG | 32kHz ~ 100MHz LVCMOS CMEMS® Programmable Oscillator Surface Mount 1.7 V ~ 3.6 V 6.5mA Enable/Disable | 502ABE-ABAG.pdf | |
| V8P12HM3_A/I | DIODE SCHOTTKY 120V 8A TO277A | V8P12HM3_A/I.pdf | |
| BRC2518T220M | 22µH Unshielded Wirewound Inductor 490mA 560 mOhm Max 1007 (2518 Metric) | BRC2518T220M.pdf | |
| TPS2014P | IC 1.2A POWER DIST SWITCH 8-DIP | TPS2014P.pdf | |
| FAN5068MPX | - Controller, DDR Voltage Regulator IC 4 Output 24-MLP (5x5) | FAN5068MPX.pdf | |
| P0024 | Manufacturer Specific Products - Interface Board | P0024.pdf | |
| HCS3920FTL300 | RES SMD 0.0003 OHM 1% 5W 3920 | HCS3920FTL300.pdf | |
| CA3102E20A48SB04F0 | 19 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | CA3102E20A48SB04F0.pdf | |
| TVP00RL-13-32S-LC | HD 38999 32C 32#23 SKT RECP | TVP00RL-13-32S-LC.pdf | |
| 2303-6111-TP | 3 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin-Lead | 2303-6111-TP.pdf | |
| RCL1225866RFKEG | RES SMD 866 OHM 2W 2512 WIDE | RCL1225866RFKEG.pdf | |
| M55342H09B432DRTP | RES SMD 432 OHM 1% 1W 2512 | M55342H09B432DRTP.pdf |