| Manufacturer Part Number: | 2510-30K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.8µH Unshielded Inductor 283mA 590 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 2510-30K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-2510-30K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 2510 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 1.8µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 283mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 590 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 125MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.245" L x 0.095" W (6.22mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.110" (2.79mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 2510-30K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
2510-30K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 2510-30K is new and unused, you can buy 2510-30K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 2510-30K.
| T520D227M006ATE007 | 220µF Molded Tantalum - Polymer Capacitors 6.3V 2917 (7343 Metric) 7 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | T520D227M006ATE007.pdf | |
| S14K250G5S5 | VARISTOR 390V 4.5KA DISC 14MM | S14K250G5S5.pdf | |
| 416F48033CLT | 48MHz ±30ppm Crystal 12pF 100 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F48033CLT.pdf | |
| DSC1103CE1-148.5000T | 148.5MHz LVDS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.6 V 32mA Standby (Power Down) | DSC1103CE1-148.5000T.pdf | |
| IDT2308A-2DCI8 | IC CLOCK MULT ZD STD DRV 16-SOIC | IDT2308A-2DCI8.pdf | |
| 8N4SV76BC-0098CDI8 | VCXO IC 130MHz 6-CLCC | 8N4SV76BC-0098CDI8.pdf | |
| 93C56A-E/P | IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8DIP | 93C56A-E/P.pdf | |
| SC441ATETRT | LED Driver IC 4 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 150mA 20-TSSOP-EP | SC441ATETRT.pdf | |
| LP2951ACMMX-3.3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed or Adjustable 1 Output 3.3V, 1.24 V ~ 29 V 100mA 8-VSSOP | LP2951ACMMX-3.3.pdf | |
| VE-21B-CW-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W | VE-21B-CW-F1.pdf | |
| 2M804-001-06M12-201S | M804 12C 10#23 2#12 SKT PLU OM | 2M804-001-06M12-201S.pdf | |
| 89882-449LF | 49 Position Receptacle Connector Tin 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle | 89882-449LF.pdf | |
| 1707360 | 1 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board Through Hole | 1707360.pdf |